Tak orzekł WSA w Łodzi 17 maja 2011 (I SA/Łd 401/11).
Skarżąca spółka z o.o. amortyzuje środki trwałe (maszyny służące do produkcji płytek ceramicznych), stosując metodę liniową z obniżonymi stawkami amortyzacyjnymi zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy o CIT.
Po upływie okresu, w którym możliwe jest korzystanie ze zwolnień podatkowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, planuje podwyższyć roczną kwotę odpisów amortyzacyjnych do wysokości maksymalnej, która równa jest stawce wynikającej z wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych (załącznik nr 1 do ustawy o CIT) powiększonej o odpowiedni współczynnik z art. 16i ust. 2 ustawy o CIT (stosowany m.in. dla środków trwałych używanych w warunkach złych, pogorszonych, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu).
We wniosku o wydanie interpretacji przepisów spółka zapytała, czy będzie to prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że skoro spółka stosowała dotychczas obniżone stawki amortyzacyjne, to decydując się na ich podwyższenie będzie mogła co najwyżej powrócić do stawek podstawowych wynikających z wykazu. Oznacza to, że w tym wypadku nie będzie możliwe zastosowanie współczynników modyfikujących stawki amortyzacyjne, o których mowa w art. 16i ust. 2 ustawy o CIT.
Sąd uchylił interpretację, nie podzielając stanowiska organu. Orzekł, że przy zastosowaniu literalnej wykładni ustawy o CIT nie można stwierdzić, że podatnik, który obniżył stawki amortyzacyjne na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, nie ma prawa następnie ich podwyższyć, stosując art. 16i ust. 2 tej ustawy (przyjmując wskazane tam współczynniki).