Stadion Euro 2012 zamiast przędzalni

Kilka rodzin wystąpiło o zwrot działek, na których został zbudowany m.in. stadion Euro 2012 we Wrocławiu

Publikacja: 21.07.2011 04:45

Stadion Euro 2012 zamiast przędzalni

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

Decyzje wywłaszczeniowe wydane na podstawie m.in.  specustawy o Euro 2012 nie mają tu znaczenia. W sprawie chodzi bowiem o to, czy nieruchomości wywłaszczone w 1975 r. zostały wykorzystane na cel wywłaszczenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt I OSK 657/11), oddalając skargę kasacyjną gminy Wrocław.

– Były to orne pola wchodzące w skład gospodarstw rolnych  przyznanych repatriantom zza Buga – opowiada Witold K.

W latach 70. grunty, w sumie 30 ha, należące do sześciu rodzin, wywłaszczono na rozbudowę Przędzalni Czesankowej  Weltex  we Wrocławiu. Upadek przędzalni dziesięć  lat później położył kres rozgrzebanej inwestycji.

W 2009 r. spadkobiercy byłych właścicieli, wśród nich rodzina Witolda K., której zabrano 2,5 ha, wystąpili, na podstawie art. 136 ustawy o gospodarce nieruchomościami, o zwrot wywłaszczonych nieruchomości.

Starosta powiatu wrocławskiego co do części gruntów odmówił, co do części umorzył postępowanie, a wojewoda dolnośląski potwierdził decyzje. Znaczna część wywłaszczonych gruntów została bowiem przeznaczona na cel publiczny: pod budowę ulicy, stadionu Euro 2012 oraz pod autostradę A8.

– Na skutek decyzji wydanych na podstawie specustaw: drogowej, o autostradach oraz o Euro 2012, nieruchomości zostały powtórnie wywłaszczone – przekonywał podczas rozprawy kasacyjnej w NSA pełnomocnik gminy Wrocław. – Gdyby więc nawet zostały spełnione przesłanki ich zwrotu, to i  tak pozostają skutki tego drugiego wywłaszczenia.

Przedmiotem sprawy nie są decyzje  wydane na podstawie specustaw, tylko przesłanki  zwrotu wywłaszczonych działek na podstawie art. 136 – 137 ustawy o gospodarce nieruchomościami – mówił adw. Oskar Dereń reprezentujący spadkobierców właścicieli gruntów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił decyzję wojewody, a NSA zgodził się z jego stanowiskiem. Z przepisów jednoznacznie wynika, że przesłanką zwrotu nieruchomości jest jej zbędność na cel wywłaszczenia – stwierdziły oba sądy. Wojewoda tego jednak nie wyjaśnił. Teraz będzie musiał to uczynić. Konieczne jest również ustalenie aktualnego wykorzystania nieruchomości.

W razie stwierdzenia, że cel wywłaszczenia nie został spełniony, a gruntów nie można zwrócić, spadkobiercom właścicieli wywłaszczonych nieruchomości przysługiwałoby odszkodowanie.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr