Decyzje wywłaszczeniowe wydane na podstawie m.in. specustawy o Euro 2012 nie mają tu znaczenia. W sprawie chodzi bowiem o to, czy nieruchomości wywłaszczone w 1975 r. zostały wykorzystane na cel wywłaszczenia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt I OSK 657/11), oddalając skargę kasacyjną gminy Wrocław.
– Były to orne pola wchodzące w skład gospodarstw rolnych przyznanych repatriantom zza Buga – opowiada Witold K.
W latach 70. grunty, w sumie 30 ha, należące do sześciu rodzin, wywłaszczono na rozbudowę Przędzalni Czesankowej Weltex we Wrocławiu. Upadek przędzalni dziesięć lat później położył kres rozgrzebanej inwestycji.
W 2009 r. spadkobiercy byłych właścicieli, wśród nich rodzina Witolda K., której zabrano 2,5 ha, wystąpili, na podstawie art. 136 ustawy o gospodarce nieruchomościami, o zwrot wywłaszczonych nieruchomości.
Starosta powiatu wrocławskiego co do części gruntów odmówił, co do części umorzył postępowanie, a wojewoda dolnośląski potwierdził decyzje. Znaczna część wywłaszczonych gruntów została bowiem przeznaczona na cel publiczny: pod budowę ulicy, stadionu Euro 2012 oraz pod autostradę A8.