Co z umową przedwstępną, gdy jedna ze stron umiera

Jeżeli do realizacji umowy nie doszło z powodu zdarzeń, za które strona nie ponosi odpowiedzialności, to zadatek podlega zwrotowi – uznał Sąd Najwyższy

Publikacja: 05.09.2011 04:45

Co z umową przedwstępną, gdy jedna ze stron umiera

Foto: www.sxc.hu, Philippe Ramakers PR Philippe Ramakers

Co się dzieje z umową przedwstępną, np. kupna nieruchomości,  gdy jedna ze stron umiera?

Czy jej spadkobierca jest  nią związany i powinien zawrzeć umowę przyrzeczoną? Jak się okazuje,  nie zawsze. Ilustruje to

niedawny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie zwrotu zadatku (sygnatura akt V CSK 357/10)

.

W sprawie, którą zajmował się SN, spadkobiercy Jolanty i Grzegorza J., młodych  małżonków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym, a wcześniej zawarli umowę przedwstępną kupna nieruchomości, nie zamierzali jej kupować. Nie chcieli także  tracić zadatku, jaki ich zmarli krewni zapłacili niedoszłej sprzedawczyni.

Reklama
Reklama

Gdy spadkobiercy wystąpili o zwrot zadatku, sąd rejonowy uznał, że umowa przyrzeczona sprzedaży przewidziana w umowie przedwstępnej nie doszła do skutku z powodu zdarzeń, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności. Zdaniem sądu w takiej sytuacji należy się zwrot zadatku, co jasno wynika z art. 392 § 3 zd. 2 kodeksu cywilnego.

Sąd okręgowy był innego zdania. Uznał, że niewykonanie umowy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie powodów (spadkobierców), więc nie mają oni prawa do zwrotu zadatku.

Sprawa trafiła na wokandę Sądu Najwyższego, który zmienił wyrok sądu okręgowego.

Sędzia sprawozdawca Marian Kocon przypomniał, że spadkobiercy weszli we wszystkie prawa i obowiązki spadkodawców (art. 922  kodeksu cywilnego), a więc także prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej zawartej z pozwaną. SN nie podzielił natomiast stanowiska sądu okręgowego, że niewykonanie umowy nastąpiło z przyczyn leżących po stronie spadkobierców.

SN wskazał, że zakup planowali tragicznie zmarli małżonkowie. Miał on znaczenie tylko dla nich, a nie dla ich spadkobierców, którzy mieli inne plany. W tych szczególnych okolicznościach wstąpienie w ogół praw i obowiązków umowy przedwstępnej nie pociągało bezwzględnego obowiązku wykonania umowy nieplanowanego zakupu nieprzydatnej im nieruchomości. Do realizacji umowy przyrzeczonej nie doszło zatem z powodu zdarzeń, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności (z powodu sytuacji wywołanej śmiercią małżonków).

Z tych  powodów Sąd Najwyższy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania  przez sąd okręgowy.

Reklama
Reklama

Co się dzieje z umową przedwstępną, np. kupna nieruchomości,  gdy jedna ze stron umiera?

Czy jej spadkobierca jest  nią związany i powinien zawrzeć umowę przyrzeczoną? Jak się okazuje,  nie zawsze. Ilustruje to

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama