Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 24 sierpnia 2011 (III SA/Wa 483/11).
Spółka realizując swoją strategię biznesową, wydzieliła organizacyjnie i finansowo jedną z gałęzi swojej działalności i wypowiedziała związane z nią umowy najmu lokali.
Kolejnym krokiem było wniesienie wydzielonej części aportem do spółki B. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała, czy wyodrębnione składniki, mimo że bez praw do nieruchomości, są zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (dalej zcp) w rozumieniu ustawy o CIT. Zaznaczyła, że spółka B zapewnia zasoby pokrywające zapotrzebowanie lokalowe.
W ocenie organu podatkowego opisany we wniosku zespół składników majątkowych nie ma zdolności prowadzenia działalności gospodarczej ze względu na brak praw do nieruchomości, zatem nie spełnia jednego z warunków wymaganego dla uznania go za zcp. Zdaniem organu warunkiem do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze jest bowiem miejsce, w którym może działać to przedsiębiorstwo.
W konsekwencji spółka powinna doliczyć do przychodów podatkowych przychód z tytułu aportu określony na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT (w postaci nominalnej wartości objętych udziałów).