Uzyskają oni korzyść majątkową z tego tytułu, ponieważ nie będą zobowiązani do zapłaty składki na własne ubezpieczenie.
Tak orzekł WSA w Szczecinie 26 października 2011 (I SA/Sz 549/11).
Spółka zamierzała zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę ubezpieczenia OC byłych, obecnych i przyszłych członków zarządu. Ochrona ubezpieczeniowa nie dotyczyłaby konkretnej osoby, ale dowolnej osoby fizycznej wchodzącej w skład organu spółki.
Zdaniem podatnika, występującego z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych, nie jest wówczas możliwe precyzyjne wskazanie osób fizycznych oraz długości okresu, przez który korzystałyby one z ochrony ubezpieczeniowej, a zatem nie ma podstaw do uznania, że członkowie zarządu osiągaliby z tytułu płaconej składki ubezpieczeniowej wymierny, zindywidualizowany przychód podlegający opodatkowaniu.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem, twierdząc, że opłacenie przez spółkę składki ubezpieczeniowej w części przypadającej na poszczególnych członków zarządu będzie dla tych osób przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o PIT. Wartość tego nieodpłatnego świadczenia można ustalić zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 2 ustawy w wysokości wartości opłaconej składki.