Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie 3 listopada 2011 (I SA/Ol 623/11), oddalając skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej.
Z okoliczności sprawy wynikało, że skarżący w 1992 r. kupił ziemię rolną z zamiarem zbudowania siedliska. Zarejestrował się jako producent rolny, ale uprawiał tylko warzywa na własne potrzeby. Po kilku latach zwrócił się do urzędu miasta o przekwalifikowanie nieruchomości na grunt pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, a następnie o jej podział.
Działki zamierzał sprzedawać, dlatego po uzyskaniu w urzędzie skarbowym informacji o obowiązku rejestracji dla celów VAT dopełnił wszystkich formalności. W latach 2005 – 2007 sprzedał kilkanaście działek jako podatnik tego podatku, choć bez wystawiania faktur.
Zwrot nadpłaty po wyroku NSA
Następnie w związku z wyrokiem NSA z 29 października 2007 (I FPS 3/2007), złożył korekty deklaracji i zwrócił się do urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty podatku.
W przywołanym wyroku NSA podkreślił, że art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT (zawierający definicje podatnika i działalności gospodarczej) powinien być rozumiany w ten sposób, że warunkiem sine qua non uznania, że dana osoba działa w charakterze podatnika VAT, jest ustalenie, że działa ona jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonująca wolny zawód.