Te granice muszą jednak znacząco wykraczać poza czas trwania okresu rozliczeniowego, z którym są związane - tak orzekł w wydanym dzisiaj wyroku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (sygnatura akt C-214/10)
.
Pracownik niemiecki Winfried Schulte wystąpił do sądu przeciwko przedsiębiorstwu KHS AG, w którym był zatrudnionym, o zapłatę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany płatny urlop wypoczynkowy w latach 2006, 2007 i 2008.
Od 1964 r. był on objęty układem zbiorowym pracy, który dopuszczał wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystane prawo do urlopu tylko w przypadku zakończenia stosunku pracy i przewidywał wygaśnięcie prawa do urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego z powodu choroby wraz z upływem okresu dozwolonego przeniesienia wynoszącego 15 miesięcy po upływie roku kalendarzowego.
W 2002 r. W. Schulte został uznany za niezdolnego do pracy i z tego tytułu zaczął pobierać rentę, co trwało do 2008 r., kiedy to ustał stosunek pracy z przedsiębiorstwem KHS. Natomiast jego prawo do urlopu wypoczynkowego za 2006 r., zgodnie z uregulowaniem niemieckim i układem zbiorowym, wygasło z powodu upłynięcia terminu dozwolonego przeniesienia.