Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie [b](sygn. I SA/Wa 1361/09 i I SA/Wa 1424 /09)[/b] orzekł, że ZUS nie może się odwoływać od decyzji o reprywatyzacji.
Roszczenia z dekretu o gruntach warszawskich mają bezwzględne pierwszeństwo przed innymi sprawami administracyjnymi, takimi jak komunalizacja oraz uwłaszczenie szkół wyższych, instytucji i przedsiębiorstw państwowych – stwierdził, oddalając skargi ZUS oraz prokuratora okręgowego w Warszawie na decyzję wojewody mazowieckiego.
14 lipca 2009 r. wojewoda umorzył postępowanie rozpoczęte przed 12 laty odwołaniem ZUS od decyzji z 1997 r. kierownika Urzędu Rejonowego w Warszawie o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości na rzecz Joanny Beller.
W trakcie postępowania przed różnymi urzędami i sądami wydano kilkadziesiąt decyzji administracyjnych i zapadło 15 wyroków sądowych, w tym Trybunału strasburskiego. Joanna Beller jest córką ostatniego właściciela Pałacu Biskupów na Trakcie Królewskim. Spalony podczas wojny, znacjonalizowany na podstawie dekretu z 1945 r. o gruntach warszawskich i odbudowany na cele biurowe, jest on od wielu lat siedzibą I Oddziału ZUS.
W 1997 r., po uchyleniu przez ówczesnego wojewodę warszawskiego odmownego orzeczenia dekretowego, kierownik Urzędu Rejonowego w Warszawie ustanowił na rzecz Joanny Beller (z rozliczeniem nakładów na odbudowę) prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego Pałacem Biskupów. ZUS się odwołał, a prokurator okręgowy wniósł sprzeciw. Wskazywali, że zniszczony w 80 proc. pałac został całkowicie zrekonstruowany za państwowe pieniądze. Na gruncie przyznanym Joannie Beller znajduje się tylko część zespołu budynków. Całość jest usytuowana na obszarze kilku sąsiadujących działek, do których ZUS ma tytuł prawny.