Dywidenda natomiast musiałaby być opodatkowana przez nowego właściciela akcji. W rezultacie więc ten sam przychód były opodatkowany dwukrotnie.
Ponadto zdarzyć się może, że mimo opłacania zaliczek, z różnych względów, nie dojdzie do wypłaty dywidendy. Nie można – na co wskazał dobitnie sąd – wymagać, by uiszczała zaliczkę na podatek osoba, która nie uzyskuje przychodów. Nie ma ona bowiem takiego obowiązku.
Zdaniem WSA jak najbardziej możliwe jest to, by akcjonariusz s.k.a. wybrał opodatkowanie zryczałtowanym 19-proc. podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy o PIT.
Akcjonariusz s.k.a. nie ma obowiązku płacenia zaliczek na podatek w trakcie roku. Ma natomiast prawo wyboru 19-proc. liniowej stawki
Rozwiązanie to – mając na uwadze wysokość obciążenia podatkowego – jest identyczne z opodatkowaniem dywidendy jako przychodu z kapitałów pieniężnych. Akcjonariusz musi jednak pamiętać o tym, że chcąc płacić 19-proc. podatek, ma obowiązek zgłosić to w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego. Traci także wiele uprawnień i ulg.
Nie może np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców. Tych ograniczeń nie mają osoby uzyskujące przychód z kapitałów pieniężnych. Jeśli jednak akcjonariusz jest np. jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę, to z części przywilejów może skorzystać, rozliczając się z przychodów ze stosunku pracy.
Pisemne uzasadnienie omawianego wyroku może być niezwykle ciekawe dla podatników mających zamiar wystąpić z wnioskiem o interpretację w podobnej sprawie.
Podsumowując, uznać należy, że wyrok WSA w Warszawie wraz z wyrokiem wrocławskim są swego rodzaju głosem rozsądku w sprawie. Godzą interesy zarówno organów podatkowych (kwalifikacja źródeł przychodu), jak i podatników (opodatkowanie 19-proc. stawką).
Brak powiązań między instytucjami kodeksu spółek handlowych i prawa podatkowego, wewnętrzna niespójność przepisów ustawy podatkowej wskazują, że w sytuacji takiej jak opodatkowanie dywidendy wypłacanej akcjonariuszowi przez s.k.a. niezwykle istotną rolę odgrywają orzeczenia sądów administracyjnych.
Ważne jednak, by opierały się na kompleksowej analizie problemu, a nie jedynie literalnej wykładni jednego przepisu.
Autorka jest doradcą podatkowym w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak