[b]Tak uważa rzecznik praw obywatelskich.[/b] Trafiła do niego skarga mieszkańca powiatu żarskiego. Chciał on postawić altanę ogrodową o powierzchni 24,4 mkw. na działce nieprzekraczającej 500 mkw. Swój zamiar zgłosił staroście. Ten nie pozwolił, powołując się na art. 29 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawa budowlanego[/link].
Zgodnie z nim budowa altan, wolno stojących budynków gospodarczych, wiat, oranżerii przydomowych o powierzchni zabudowy do 25 mkw. wymaga jedynie zgłoszenia, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. działki.
Starosta doszedł jednak do wniosku, że działka jest za mała (nie ma bowiem 500 mkw.), dlatego sprzeciwił się realizacji altany na zgłoszenie. Wojewoda podtrzymał sprzeciw w mocy. Wtedy do sprawy włączył się rzecznik praw obywatelskich.
Uznał on, że i jeden, i drugi mylą się, bo stosują w istocie uregulowanie, które obowiązywało do 26 września 2005 r. Przewidywało ono właśnie ograniczenia tego typu, zależne od powierzchni działki. Po tej dacie tego ograniczenia już nie ma.
[b]Rzecznik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim i sprawę wygrał.[/b]