Przedsiębiorca kierowca też może odbywać podróż służbową

Stały charakter wyjazdów towarzyszących rodzajowi świadczonych usług może uzasadniać twierdzenie, że podatnik odbywa podróż służbową

Aktualizacja: 06.04.2010 04:25 Publikacja: 06.04.2010 03:00

Przedsiębiorca kierowca też może odbywać podróż służbową

Foto: www.sxc.hu

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 3 lutego 2010 r., (I SA/Bd 930/09).[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił z wnioskiem do ministra finansów w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji.

Chodziło o zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wartości diet. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług kierowania pojazdami. Opłaca podatek dochodowy na zasadach ogólnych i prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Ma zawartą umowę o współpracy gospodarczej z firmą transportową, zgodnie z którą wykonuje usługi kierowania pojazdami stanowiącymi własność firmy zlecającej. Usługi te wykonuje na terenie Polski oraz poza granicami kraju.

Swoją pracę traktuje jako podróż służbową, ponieważ wykonuje na polecenie zleceniodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się jego siedziba. Dokumentem potwierdzającym pobyt za granicą i w kraju są listy przewozowe. Zastanawiał się, czy słusznie postępuje, zaliczając do kosztów podatkowych wartość diet z tytułu podróży krajowej i zagranicznej.

Organ podatkowy stwierdził, że kierowca transportu międzynarodowego odbywający podróże służbowe w ramach wykonywania umówionej pracy i na obszarze określonym w umowie jako miejsce świadczenia pracy nie jest w podróży służbowej.

Podatnik złożył skargę do sądu.

[b]Skąd to rozstrzygnięcie[/b]

WSA stwierdził, że skarga jest zasadna. Przypomniał, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Organ twierdził, że przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia „podróż służbowa”, które znane jest w regulacjach prawa pracy odnoszących się do pracowników. Należy jednak zauważyć, że przepisy podatkowe nie zawierają również odesłania do przepisów prawa pracy dla ustalenia znaczenia zakresu analizowanego pojęcia, albowiem art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT odsyła do tych przepisów jedynie w zakresie wysokości diet.

[wyimek]Wysokość diet zależy od tego, czy podróż jest krajowa czy zagraniczna[/wyimek]

Wobec braku podstaw do zastosowania wykładni systemowej przed wykładnią językową należy odnieść znaczenie analizowanego pojęcia do języka potocznego. Podróż definiowana jest jako „przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca”, natomiast „służbowy” oznacza „dotyczący, wynikający z pracy w jakiejś instytucji” (Uniwersalny Słownik Języka Polskiego pod red. prof. Stanisława Dubisza, tom 3, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003).

Uwzględniając oczywistą okoliczność, że skarżący w swojej działalności jest sam dla siebie pracodawcą, należy uznać, że odbywane przez niego podróże w ramach świadczonej usługi mają charakter służbowy, ponieważ dotyczą jego pracy.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 3 lutego 2010 r., (I SA/Bd 930/09).[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo