Reklama
Rozwiń

Nie każde postanowienie wolno jest zaskarżyć do sądu

Jeśli wydane rozstrzygnięcie nie znajduje się wśród tych, które podlegają kontroli sądu administracyjnego, nie można wnieść na nie skutecznej skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego

Publikacja: 12.04.2010 03:20

Nie każde postanowienie wolno jest zaskarżyć do sądu

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.w wyroku z 24 marca 2010 r., II SA/Go 160/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Do sądu trafiła skarga na postanowienie prezydenta miasta, który uznał za niezasadny złożony wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd przypomniał, że badanie merytorycznej zasadności wniesionej skargi w każdym przypadku poprzedza ustalenie, czy sprawa będąca jej przedmiotem mieści się w katalogu form działania administracji publicznej, które podlegają kontroli sądu.

Katalog ten określa art. 3 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E54A1C3273CB61398A3D8C0DF789CB43?n=1&id=166935&wid=346262]prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link]. Zgodnie z nim kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na:

- decyzje administracyjne;

- postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty;

- postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie;

- inne niż określone wcześniej akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa;

- pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego;

- akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej;

- akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż wymienione wcześniej, podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej;

- akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego;

- bezczynność organów.

Wyliczenie to stanowi katalog zamknięty. A to oznacza, że zaskarżenie aktu lub czynności niewymienionych w tym katalogu skutkuje tym, że sprawa nie jest objęta właściwością sądu administracyjnego, a tym samym skarga podlega odrzuceniu.

[wyimek]Sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa nie należy do jego właściwości[/wyimek]

Zaskarżone postanowienie zostało wydane na podstawie art. 17 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1EAA173CACAD5F25CB00A5AEC38A4A3F?id=179915]ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji[/link] przez prezydenta miasta będącego wierzycielem obowiązku pieniężnego w postaci uiszczenia opłaty za parkowanie pojazdu.

Zgodnie z tym przepisem rozstrzygnięcie i zajmowane przez organ egzekucyjny lub wierzyciela stanowisko w sprawach dotyczących postępowania egzekucyjnego następuje w formie postanowienia. Na postanowienie to służy zażalenie, jeżeli ustawa lub [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeks postępowania administracyjneg[/link]o tak stanowi.

Żaden z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1EAA173CACAD5F25CB00A5AEC38A4A3F?id=179915]ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji [/link]nie przewiduje możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie o uznaniu za niezasadny wniosku dłużnika o umorzenie postępowania egzekucyjnego; możliwości takiej nie przewiduje również kodeks postępowania administracyjnego. Wobec tego postanowienie takie jest niezaskarżalne. Nie przysługuje na nie też skarga do sądu.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.w wyroku z 24 marca 2010 r., II SA/Go 160/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono