Piwo na kredyt kosztuje koncesję

Napojów alkoholowych nie wolno sprzedawać pod zastaw ani na kredyt

Publikacja: 22.01.2009 07:15

Piwo na kredyt kosztuje koncesję

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185407]ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi[/link] powoduje to cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Następuje to w każdym przypadku ujawnienia sprzedaży na kredyt, niezależnie od tego, czy dokonał jej prowadzący zakład czy jego pracownik.

[b]Trzeba jednak ustalić, czy do takiej transakcji rzeczywiście doszło – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II GSK 624/08)[/b].

Prezydent Rzeszowa oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie mieli wątpliwości, że w jednym ze sklepów sieci Żabka w Rzeszowie "została skutecznie zrealizowana sprzedaż napojów alkoholowych na kredyt" – stwierdziło SKO, akceptując decyzję prezydenta Rzeszowa cofającą zezwolenie. Ale ani Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, rozpatrujący skargę Marty O. na tę decyzję, ani następnie Naczelny Sąd Administracyjny, do którego wpłynęła skarga kasacyjna kolegium, nie podzieliły tego stanowiska.

W styczniu 2007 r. Marta O. prowadząca wspomniany sklep wyszła do banku, pozostawiając w sklepie pracownika oraz, przy kasie, swoją 14-letnią córkę. I to właśnie ona wydała klientowi dziesięć butelek piwa pod zastaw dowodu osobistego. Ponieważ jego posiadacz nie pojawił się z pieniędzmi, Marta O. sama zawiadomiła policję. Podczas przesłuchania córka Marty O.wyjaśniła, że zachowujący się agresywnie klient sam zabrał piwo, pozostawiając dowód zamiast pieniędzy.

W trakcie postępowania sądowego pojawiły się jednak uzasadnione wątpliwości. Cofnięcie zezwolenia za sprzedaż alkoholu na kredyt czy pod zastaw musi być poprzedzone ustaleniem, że do takiej sprzedaży rzeczywiście doszło – stwierdziły oba sądy. Wydanie towaru pod wpływem groźby lub wymuszenia wyklucza przyjęcie, że rzeczywiście miała ona miejsce.

Jest to w tej sprawie o tyle istotne, że do wydania towaru została zmuszona osoba nieletnia, niezatrudniona w sklepie. Nie można więc a priori przyjąć, że faktycznie doszło do sprzedaży na kredyt, co powodowało cofnięcie zezwolenia.

Żeby to jednak stwierdzić, trzeba dokładnie ustalić stan faktyczny sprawy. I nie należy to do sądu cywilnego, lecz do organu administracji publicznej. [b]Dlatego właśnie WSA w Rzeszowie uchylił zaskarżone decyzje o cofnięciu zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (sygn. II SA/Rz 695/07), a NSA oddalił skargę kasacyjną kolegium.[/b]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr