[b]Tak wynika z orzeczenia WSA z 6 stycznia 2009 r. w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1870/08).[/b]
Sprawa dotyczyła interpretacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178372]rozporządzenia ministra finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (DzU nr 133, poz. 1119)[/link].
Z pytaniem wystąpiła firma Nestle Polska SA, która zamierza rozpocząć wystawianie e-faktur. Na taki sposób dokumentowania sprzedaży zgadza się także wielu kontrahentów. Oznacza to bowiem istotne ułatwienia i obniżenie kosztów.
W czasie wdrażania tego rozwiązania pojawiło się kilka problemów. Wymagany przez rozporządzenie MF system bezpiecznej wymiany informacji EDI nie pozwala np. na wystawianie elektronicznych faktur korygujących. Zdaniem spółki nie uniemożliwia to jednak przesyłania dokumentów sprzedaży przez Internet. Nie ma bowiem przeszkód, aby faktury były wystawiane w formie elektronicznej, a ich ewentualne korekty były typowym dokumentem papierowym.
Firma zwróciła uwagę, że rozporządzenie przewiduje wyjątek od ogólnej zasady, w myśl której faktury korygujące oraz duplikaty do faktur wystawianych i przesłanych w formie elektronicznej przekazuje się w tej samej formie. Zgodnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia, [b]jeżeli przeszkody formalne lub techniczne uniemożliwiają wystawienie i przesłanie faktury korygującej lub duplikatu w formie elektronicznej, to podatnik wystawia ten dokument w formie papierowej. Trzeba jedynie zamieścić na nim adnotację, że dotyczy e-faktury.