Sankcji za brak zabudowy nie orzeka sąd cywilny

Spory dotyczące opłat rocznych za użytkowanie wieczyste mogą co do zasady trafić do sądu cywilnego. Nie dotyczy to jednak dodatkowej opłaty rocznej będącej swoistą sankcją za niedotrzymanie terminów zagospodarowania gruntu

Publikacja: 28.01.2009 00:01

Sankcji za brak zabudowy nie orzeka sąd cywilny

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 18 grudnia 2008 r.(sygn. III CZP 118/08)[/b] stwierdził, że gmina nie może w pozwie wniesionym przeciwko użytkownikowi wieczystemu domagać się dodatkowej opłaty rocznej ustalonej decyzją podjętą na podstawie art. 63 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami[/link].

[srodtytul]Niedotrzymane warunki[/srodtytul]

W umowie o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste musi być w myśl art. 62 tej ustawy ustalony sposób i termin jego zagospodarowania, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który grunt został oddany w użytkowanie wieczyste. Jeśli sposób zagospodarowania polega na zabudowie, musi być w umowie ustalony termin rozpoczęcia lub termin zakończenia zabudowy. Możliwe jest jednak przedłużenie tych terminów, jeśli użytkownik wieczysty nie mógł ich dotrzymać z przyczyn od siebie niezależnych. Dodatkowy termin może wyznaczyć gmina, a w odniesieniu do nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa – starosta.

W razie niedotrzymania tych terminów art. 63 ustawy z 1997 r. upoważnia do ustalenia dodatkowych opłat rocznych obciążających użytkownika wieczystego niezależnie od zwykłej opłaty rocznej. Dodatkowa opłata to aż 10 proc. ceny gruntu określonej na dzień ustalenia opłaty za pierwszy rok po upływie terminu wyznaczonego do zabudowy lub innego zagospodarowania ustalonego w umowie lub decyzji. W następnych latach może ulec zwiększeniu, nie więcej jednak niż o dalsze 10 proc. ceny gruntu. W art. 63 ust. 4 zapisano, że te dodatkowe opłaty ustala się w decyzji.

Takie dwie decyzje adresowane do użytkownika wieczystego – spółki z o.o. – wydał w 2001 r. zarząd jednej z gmin uzdrowiskowych. Przyczyną było niedotrzymanie terminu wybudowania parkingu i stacji paliw. Spółka nie kwestionowała niedotrzymania tych terminów, ale zlekceważyła decyzje i nie płaciła. Gmina wystąpiła przeciwko niej o zasądzenie dodatkowych opłat do sądu cywilnego. Chodziło o prawie 33 tys. zł (plus odsetki za zwłokę).

[srodtytul]Tylko tryb administracyjny[/srodtytul]

Sąd I instancji nakazem zapłaty wydanym w postępowaniu upominawczym uwzględnił te roszczenie. W sprzeciwie od tego nakazu spółka domagała się przede wszystkim odrzucenia pozwu na podstawie art. 199 §1 pkt 1 w związku z art. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link], tj. z powodu niedopuszczalności drogi sądowej w takich sprawach. Argumentowała, że sprawa o dodatkowe opłaty ustalone decyzją administracyjną – aktem o charakterze władczym – nie jest sprawa cywilną.

Sąd I instancji zgodził się z tą argumentacją i pozew gminy odrzucił. Zaznaczył przy tym, że niedopuszczalność drogi sądowej sąd bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stadium sprawy.

Od dodatkowej opłaty rocznej, mającej charakter sankcji i ustalanej w decyzji administracyjnej, odróżnić trzeba – zaznaczył sąd I instancji – opłatę roczną, w tym ustalaną w drodze aktualizacji, która jest bezpośrednio związana z umową wieczystego użytkowania i ma charakter cywilnoprawny. Spory jej dotyczące należy rozstrzygać na drodze sądowej. Natomiast sporne decyzje ustalające dodatkowe opłaty roczne mogą być zaskarżane tylko w trybie administracyjnym.

[srodtytul]Niejasne przepisy[/srodtytul]

Ponieważ nie ma co do tego jasności, a przepisy ustawy z 1997 r. nie są jednoznaczne, sąd II instancji przed rozpatrzeniem apelacji gminy zwrócił się o wyjaśnienie kwestii dopuszczalności drogi sądowej w takich sprawach do SN. Treść przytoczonej na wstępie uchwały oznacza, że SN uznał stanowisko sądu I instancji za trafne.

[ramka][b]Kiedy grozi rozwiązanie umowy [/b]

Dodatkowa opłata roczna to niejedyna sankcja, jaka grozi użytkownikowi wieczystemu niewywiązującemu się z obowiązków wynikających z umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. W art. 240 kodeksu cywilnego zapisano, że umowa taka może zostać rozwiązana przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli użytkownik wieczysty korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, zwłaszcza jeżeli nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń. [/ramka]

[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 18 grudnia 2008 r.(sygn. III CZP 118/08)[/b] stwierdził, że gmina nie może w pozwie wniesionym przeciwko użytkownikowi wieczystemu domagać się dodatkowej opłaty rocznej ustalonej decyzją podjętą na podstawie art. 63 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami[/link].

[srodtytul]Niedotrzymane warunki[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr