[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 18 grudnia 2008 r.(sygn. III CZP 118/08)[/b] stwierdził, że gmina nie może w pozwie wniesionym przeciwko użytkownikowi wieczystemu domagać się dodatkowej opłaty rocznej ustalonej decyzją podjętą na podstawie art. 63 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami[/link].
[srodtytul]Niedotrzymane warunki[/srodtytul]
W umowie o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste musi być w myśl art. 62 tej ustawy ustalony sposób i termin jego zagospodarowania, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który grunt został oddany w użytkowanie wieczyste. Jeśli sposób zagospodarowania polega na zabudowie, musi być w umowie ustalony termin rozpoczęcia lub termin zakończenia zabudowy. Możliwe jest jednak przedłużenie tych terminów, jeśli użytkownik wieczysty nie mógł ich dotrzymać z przyczyn od siebie niezależnych. Dodatkowy termin może wyznaczyć gmina, a w odniesieniu do nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa – starosta.
W razie niedotrzymania tych terminów art. 63 ustawy z 1997 r. upoważnia do ustalenia dodatkowych opłat rocznych obciążających użytkownika wieczystego niezależnie od zwykłej opłaty rocznej. Dodatkowa opłata to aż 10 proc. ceny gruntu określonej na dzień ustalenia opłaty za pierwszy rok po upływie terminu wyznaczonego do zabudowy lub innego zagospodarowania ustalonego w umowie lub decyzji. W następnych latach może ulec zwiększeniu, nie więcej jednak niż o dalsze 10 proc. ceny gruntu. W art. 63 ust. 4 zapisano, że te dodatkowe opłaty ustala się w decyzji.
Takie dwie decyzje adresowane do użytkownika wieczystego – spółki z o.o. – wydał w 2001 r. zarząd jednej z gmin uzdrowiskowych. Przyczyną było niedotrzymanie terminu wybudowania parkingu i stacji paliw. Spółka nie kwestionowała niedotrzymania tych terminów, ale zlekceważyła decyzje i nie płaciła. Gmina wystąpiła przeciwko niej o zasądzenie dodatkowych opłat do sądu cywilnego. Chodziło o prawie 33 tys. zł (plus odsetki za zwłokę).