[b]Jeżeli osoba starająca się o potwierdzenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, ma dyplom ukończenia szkoły wyższej, posiadającej akredytację, organy samorządu zawodowego pielęgniarek nie mogą badać, czy szkoła ta spełniała wymagane standardy kształcenia – stwierdził NSA w uchwale podjętej w siedmioosobowym składzie (sygn. II OSKL 2/08) .[/b]
[srodtytul]Nie uznany magister[/srodtytul]
Zgodnie z art. 11 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=39056CBCEFEBFA32188E9FEF619BAD94?id=161780]ustawy z 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej[/link], prawo do ich wykonywania stwierdza okręgowa rada pielęgniarek i położnych. Warunkiem jest m.in. posiadanie dyplomu ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej lub położnych.
Na podstawie tego przepisu ORPiP w Katowicach odmówiła Elżbiecie C. stwierdzenia prawa wykonywania zawodu uznając, że nie ma ona dyplomu ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej, która spełnia standardy nauczania, określone w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 2002 r.
Wprawdzie Elżbieta C. ukończyła, z tytułem magistra pielęgniarstwa, studia w Śląskiej AM i ma 24-letni staż pracy, ale nie zostały zachowane wymagania co do wymiaru godzin na kształcenie praktyczne. Posiadany dyplom nie może więc być podstawą do przyznania prawa wykonywania zawodu.