Uchwała w sprawie papierosów bez zmian

W uchwale z 13 lipca 2009 r. NSA uznał, że w latach 2001 – 2003 podatnicy akcyzy, którzy sprzedawali papierosy nieoznaczone ceną detaliczną, korzystali ze zwolnienia od tego podatku

Publikacja: 15.07.2009 07:30

Uchwała w sprawie papierosów bez zmian

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

To już druga taka uchwała.

Pierwszą NSA wydał 17 grudnia 2007 r. (sygn. I FPS 6/07). Jeden ze składów orzekających powziął jednak poważne wątpliwości, czy była trafna. Postanowił więc zwrócić się o ponowne rozpatrzenie spornego zagadnienia.

Pozwala na to art. 269 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W myśl tego przepisu, jeżeli jakikolwiek skład sądu rozpoznający sprawę nie podziela stanowiska zajętego w uchwale składu siedmiu sędziów, całej izby albo w uchwale pełnego składu NSA, przedstawia powstałe zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia odpowiedniemu składowi. W efekcie wydawana jest ponowna uchwała.

W tym wypadku nie przyniosła ona zmiany wcześniejszego rozstrzygnięcia. NSA uznał, że w stanie prawnym obowiązującym w latach 2001– 2003 r. podatnicy akcyzy sprzedający papierosy nieoznaczone ceną detaliczną korzystali ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w § 12 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia ministra finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (DzU nr 27, poz. 269 ze zm.).

Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z obowiązku podatkowego podmioty będące sprzedawcami wyrobów akcyzowych, z wyjątkiem sprzedających wyroby akcyzowe podlegające opodatkowaniu, od których nie zapłacono akcyzy.

Problem dotyczył papierosów, wobec których wcześniej orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, nabywanych od organów podatkowych. Zgodnie z fakturą dokumentującą ich zakup w cenie zawarta była akcyza. NSA uznał więc, że dalsza ich sprzedaż powinna być zwolniona od tego podatku. Jego podstawową cechą jest bowiem jednofazowy charakter. Sąd podkreślił, że inne rozstrzygnięcie oznaczałoby interpretowanie wątpliwości na niekorzyść podatnika, a na to nie można się zgodzić (sygn. I FPS 3/09).

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr