Na złożenie wniosku o przejęcie ma tylko tydzień. [b]Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 71/09) [/b]w niedawnej uchwale stwierdził, że ten przewidziany w art. 984 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CDF709CB08082638C3275674A245E7D3?id=70930]k.p.c[/link]. termin jest terminem zawitym prawa materialnego. Oznacza to, że nie podlega przywróceniu na podstawie art. 168 k.p.c. przewidującego możliwość przywrócenia go przez sąd, jeśli strona bez swej winy nie dokonała w terminie czynności o charakterze procesowym.
[srodtytul]Wniosek po terminie [/srodtytul]
W art. 984 § 2 k.p.c. zapisano, że wniosek o przejęcie nieruchomości na własność wierzyciel musi złożyć sądowi w ciągu tygodnia od licytacji, wraz z rękojmią, chyba że ustawa go z niej zwalnia. Z tego uprawnienia chciał skorzystać Wiesław B., jako wierzyciel egzekwujący, gdy już na drugiej licytacji własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego należącego do dłużników małżonków Tomasza i Bożeny Ś. nikt do przetargu nie przystąpił. Licytacja ta odbyła się 8 września 2008 r. Wiesław B. wniosek o przejęcie tego prawa za 92 tys. zł, tj. 2/3 kwoty oszacowania, złożył 16 września 2008 r., a więc po upływie terminu wyznaczonego w § 2 art. 984 k.p.c. Na początku listopada 2008 r. wystąpił do sądu z wnioskiem o przywrócenie tego terminu. Argumentował, że przyczyną niedochowania go było błędne pouczenie o terminie uzyskane od komornika prowadzącego licytację.
[srodtytul]Termin bez możliwości przywrócenia [/srodtytul]
Sąd w jednym postanowieniu: uwzględnił wniosek o przywrócenie terminu, udzielił na rzecz Wiesława B. przybicia nieruchomości w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego i nakazał pobranie opłaty za udzielenie przybicia. Postanowienie to zaskarżyli w całości dłużnicy – małżonkowie Ś. Sąd I instancji odrzucił ich zażalenie na przywrócenie terminu. Sąd II instancji miał rozpoznać je w odniesieniu do pozostałych punktów postanowienia. Powziął jednak wątpliwość o zasadniczym znaczeniu dla tej sprawy, a mianowicie co do charakteru terminu przewidzianego w art. 984 § 2 k.p.c. i możliwości jego przywrócenia na podstawie art. 168 k.p.c. mającego zastosowanie także w postępowaniu egzekucyjnym (art. 13 § 2 k.p.c.). Stąd pytanie prawne do SN.