Premie pieniężne bez podatku

Udzielanie premii pieniężnych w związku z wykonaniem umowy sprzedaży nie jest odpłatnym świadczeniem usług, zatem nie podlega VAT, i nie wymaga wystawiania faktur

Aktualizacja: 16.11.2009 06:39 Publikacja: 16.11.2009 06:35

Premie pieniężne bez podatku

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Red

[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 15 października 2009 r. (I SA/Łd 528/09).[/b]

Podatnik w ramach działalności gospodarczej zawarł wiele transakcji sprzedaży towarów, a następnie udzielił swoim klientom premii pieniężnych z tytułu tych transakcji.

Zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o interpretację potwierdzającą, że udzielenie takich premii kontrahentom nie podlega [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]VAT[/link]. Uzyskał niekorzystną odpowiedź.

Organ podatkowy uznał, że premia jest wynagrodzeniem za określone zachowanie nabywcy (dokonanie zakupów o ustalonej wielkości, terminowe płatności). Tego typu działanie jest niczym innym, jak tylko odpłatnym świadczeniem usług, zatem powinno być udokumentowane fakturą wystawioną przez kontrahenta i podlegać VAT.

Podatnik zaskarżył interpretację do WSA, powołując się przy tym na orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych, zgodnie z którym premie pieniężne są neutralne podatkowo.

Sąd uchylił interpretację, jednak wyrok został zaskarżony do NSA, który nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy w celu zbadania, czy udzielanie premii związanych ze sprzedażą jest świadczeniem usług.

Po ponownym zbadaniu sprawy sąd znów uchylił interpretację organu podatkowego. W uzasadnieniu wskazał, że przyjęcie stanowiska organów podatkowych prowadziłoby do podwójnego opodatkowania kwoty, która już została objęta VAT w związku z umową sprzedaży. Premie pieniężne w opinii sądu nie są odpłatnym świadczeniem usług, nie ma więc potrzeby wystawiania faktur i odprowadzania podatku.

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Bartosz Rasz, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Gdańsku)[/b]

Omawiany wyrok jest kolejnym z serii wyroków WSA i NSA, w których sądy administracyjne prezentują odmienne od ministra finansów i urzędów skarbowych podejście do kwestii tzw. premii pieniężnych.

Władze skarbowe praktycznie od początku obowiązywania nowej ustawy o VAT twierdzą, że premia pieniężna wypłacana przez dostawcę towarów ich nabywcy w związku z osiągnięciem przez tego ostatniego określonego poziomu zakupów jest świadczeniem usług przez nabywcę towarów na rzecz dostawcy.

O ile w przypadku niektórych umów między kontrahentami, gdy nabywca towarów w zamian za premię zobowiązuje się do podjęcia określonych, dodatkowych działań (np. promowania towarów danego producenta w zamian za określone wynagrodzenie), można mówić o pewnych przesłankach uznania takiego zachowania za świadczenie usług, o tyle podejście takie jest zupełnie niezrozumiałe w sytuacjach, gdy nabywca towarów zawiera umowę dotyczącą jedynie ich zakupu.

Trudno bowiem uznać, że w sytuacji gdy nabywca w drodze negocjacji zapewnia sobie określony, uzyskiwany po osiągnięciu danego pułapu zakupów, bonus/premię, świadczy tym samym usługę. Ten sposób rozumowania może doprowadzić do wniosku, że każde zachowanie nabywcy zmierzające do minimalizacji kosztów nabycia towarów (np. poprzez wynegocjowanie określonych zniżek w zamian za osiąganie określonego poziomu zakupów itp.) jest świadczeniem usług.

Jedna i ta sama czynność, jaką jest sprzedaż towarów (z późniejszym udzieleniem premii), nie może dla celów VAT nabierać dwoistego charakteru, tj. nie można uznawać, że z jednej strony dla producenta jest to dostawa towarów, a z drugiej strony dla nabywcy towarów – usługa podlegająca VAT. Przyjęcie bowiem założenia, że jedna i jednolita transakcja sprzedaży towarów może skutkować istnieniem dwóch odrębnych czynności opodatkowanych u dwóch różnych podatników, jest sprzeczne nie tylko z zasadami logiki, ale także z praktyką wspólnotową, i taki też wydaje się główny argument sądów administracyjnych uwzględniających skargi podatników.[/ramka]

[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 15 października 2009 r. (I SA/Łd 528/09).[/b]

Podatnik w ramach działalności gospodarczej zawarł wiele transakcji sprzedaży towarów, a następnie udzielił swoim klientom premii pieniężnych z tytułu tych transakcji.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr