[b]Tak wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 listopada 2009 r. (sygn. III SA/Wa 623/09)[/b]
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim firma Alfa Laval Polska sp. z o.o. Wyjaśniła, że dla zatrudnionych wykupuje abonamenty medyczne. Jest to równoznaczne z postawieniem do ich dyspozycji określonego pakietu świadczeń medycznych.
[b]Spółka nie pyta poszczególnych osób, czy są zainteresowane abonamentem – wykupuje je dla wszystkich. Jednocześnie nie może stwierdzić, kto z nich korzystał.[/b] Jej zdaniem w takiej sytuacji u zatrudnionych nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Spółka nie musi więc pobierać od wartości abonamentu zaliczki na podatek dochodowy.
Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Według niej wartość abonamentu zwiększa przychody ze stosunku pracy. To dlatego, że o ich powstaniu nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika, czy też członka rodziny z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika i jego rodzinę abonamentu medycznego (o określonej wartości pieniężnej).
Wyjątkiem są obowiązkowe świadczenia medyczne, do których zapewnienia firma jest zobowiązana na podstawie kodeksu pracy, oraz inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami niezbędnej ze względu na warunki pracy.