Nie każda sprzedaż wierzytelności skutkuje zapłatą VAT

O usłudze można mówić jedynie, gdy określone działanie wykonywane jest na rzecz osoby trzeciej. Nie jest tak w razie bezwarunkowego zbycia wierzytelności

Aktualizacja: 24.11.2009 06:16 Publikacja: 24.11.2009 05:20

Nie każda sprzedaż wierzytelności skutkuje zapłatą VAT

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 6 listopada 2009 r., (I SA/Po 628/09)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Spółka z o.o. wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Chodziło o opodatkowanie nabycia wierzytelności. Pytała, czy nabycie wierzytelności można zakwalifikować jako pośrednictwo finansowe i tym samym objąć je zwolnieniem od VAT oraz co będzie podstawą opodatkowania dla nabywcy wierzytelności (różnica między wartością nabycia a ceną nominalną – wartość brutto).

Dyrektor izby skarbowej nie zgodził się na takie ujęcie. Stwierdził, że transakcje dokonywane przez spółkę powodują „uwolnienie” pierwotnych wierzycieli (cedentów) od ciężaru egzekwowania wierzytelności, stąd też stanowią czynności odzyskiwania długów wyłączone ze zwolnienia od VAT.

Według organu spółka jako nabywca wierzytelności świadczy usługę ściągania długów, z tytułu której jest podatnikiem i która podlega opodatkowaniu VAT według stawki 22 proc. Podstawą opodatkowania jest różnica pomiędzy wartością nominalną wierzytelności a wartością, którą spółka zapłaci wierzycielowi pierwotnemu, pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Spółka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem i złożyła skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest zasadna. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] zwalnia się od VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W wykazie usług zwolnionych ustawodawca zamieścił usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J, symbol PKWiU 65-67).

Jednocześnie z treści załącznika wynika, że od zasady tej istnieją wyjątki. Usługi wyraźnie wymienione w punktach od 1 do 9 zostały wyłączone ze zwolnienia spośród ogółu usług pośrednictwa finansowego. W punkcie 5 załącznika mowa jest o usługach ściągania długów oraz factoringu.

[b]Wierzytelność nie jest towarem, a zakup wierzytelności jest usługą. [/b] Istotą tej usługi jest zdjęcie z dotychczasowego wierzyciela (zbywcy) ciężaru egzekucji czy też niewypłacalności dłużnika. Usługa ta wyraża się w tym, że usługodawca uzyskuje zysk generowany „kosztem zbywcy”. Zbywca w tym wypadku otrzymuje za wierzytelność cenę niższą od jej wartości nominalnej.

Z drugiej strony zbywca uzyskuje konkretne świadczenie w postaci zdjęcia z niego: ryzyka niewypłacalności dłużnika, konieczności prowadzenia postępowania egzekucyjnego czy też opóźnień związanych z egzekwowaniem gotówki.

[b]Zdaniem sądu nie sposób zaklasyfikować czynności opisanych przez spółkę jako usługi ściągania długów. Organ podatkowy niezasadnie uznał typową umowę przelewu wierzytelności jako usługę ściągania długu. Tymczasem w orzecznictwie podkreśla się, że obrót wierzytelności – ich zakup, czy to w celu ich windykacji we własnym zakresie, czy też w celu ich dalszej odsprzedaży, zaliczany jest do usług pośrednictwa finansowego[/b] (por. [b]wyrok NSA w Warszawie z 18 marca 2008 r., II FSK 74/07).[/b]

W ocenie sądu nie ma powodu, aby uznać zbycie wierzytelności za usługę podlegającą opodatkowaniu według stawki podstawowej.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 6 listopada 2009 r., (I SA/Po 628/09)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr