[b]Tak orzekł Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 45/10).[/b]
Obejmuje on zgodnie z art. 626[sup]1[/sup] § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] – oprócz wszczynającego to postępowanie – tylko osoby, których prawa zostały wykreślone lub obciążone bądź na których rzecz wpis ma nastąpić. Sąd Najwyższy w uchwale stwierdził, że [b]w sprawie o wpis obciążenia prawa wpisanego w księdze wieczystej nie należy do tego kręgu następca prawny osoby, na rzecz której prawo to jest wpisane. [/b]Nawet gdy jego następstwo wynikało z dokumentów złożonych w aktach księgi wieczystej i dokonany został wpis ostrzeżenia o niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.
W sprawie, której dotyczy uchwała, prawem wpisanym w księdze wieczystej był udział we własności nieruchomości należący do Andrzeja S., obciążeniem zaś tego prawa – ostrzeżenie o przyłączeniu się do egzekucji prowadzonej z tego udziału kolejnego jego wierzyciela – spółki z o.o. Ostrzeżenie to zostało wpisane do księgi na wniosek komornika prowadzącego tę egzekucję. Wcześniej, bo już w 2004 r., przeprowadzona została inna sprawa dotycząca tej nieruchomości: o zniesienie jej współwłasności. W jej wyniku jedynym właścicielem został jej współwłaściciel Adam F. Sąd decydujący o zniesieniu współwłasności przesłał zawiadomienie o tym do sądu wieczystoksięgowego, a ten z urzędu wpisał ostrzeżenia o zmianie jej właściciela do księgi wieczystej. Jednakże nowy wyłączny właściciel wniosku o wpis swego prawa własności do księgi wieczystej nie złożył, mimo że sąd skierował do niego pouczenie o takim obowiązku.
W związku z wnioskiem komornika o wpis ostrzeżenia o przyłączeniu się spółki z o.o. do egzekucji prowadzonej przeciwko Andrzejowi S. do sądu wieczystoksięgowego o dopuszczenie go do udziału w tej sprawie zwrócił się Adam F. Jednakże sąd mu odmówił, uznając, że w świetle art. 626[sup]1[/sup] § 2 k.p.c. nie należy on do kręgu uczestników takiego postępowania. Sąd ten zaznaczył, że jest to przepis szczególny w stosunku do art. 510 k.p.c. określającego szerzej krąg uczestników postępowania nieprocesowego (do tego trybu należą też sprawy o wpis w księdze wieczystej), a więc wyłącza stosowanie tego ostatniego w sprawach wieczystoksięgowych. W myśl art. 510 k.p.c. zainteresowanym w sprawie jest każdy, którego praw dotyczy wynik postępowania. Może on wziąć udział w każdym stanie sprawy do zakończenia postępowania w II instancji i automatycznie staje się jego uczestnikiem.
[wyimek]O wpisie do księgi wieczystej sąd decyduje w postępowaniu nieprocesowym [/wyimek]