Razem ze skargą do sądu musi trafić pełnomocnictwo

Jeżeli strona działa przed sądem przez pełnomocnika, to jest on obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa

Aktualizacja: 27.07.2010 04:44 Publikacja: 27.07.2010 03:00

Razem ze skargą do sądu musi trafić pełnomocnictwo

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 19 lipca 2010 r., I SA/Gl 517/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pismem wezwano spółkę do usunięcia w terminie siedmiu dni braków formalnych skargi poprzez złożenie pełnomocnictwa procesowego z jednoczesnym wykazaniem, że W.S., który skargę podpisał, jest osobą uprawnioną do występowania w charakterze pełnomocnika procesowego przed sądami administracyjnymi, bądź też podpisanie skargi przez osoby uprawnione, a ponadto – złożenie dokumentu wykazującego umocowanie do podpisania tak pełnomocnictwa, jak i skargi i określającego sposób reprezentacji skarżącej spółki.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że każde pismo strony, a zatem także skarga, powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a w przypadku, gdy pismem tym jest skarga – pod rygorem jej odrzucenia.

Reklama
Reklama

Osoby prawne dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu, które mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Konieczne jest zatem wykazanie umocowania w każdym indywidualnym procesie (poprzez złożenie stosownego dokumentu), nawet jeżeli dokument taki został już złożony w sądzie w innej sprawie strony.

Brak dokumentu stwierdzającego umocowanie do reprezentacji strony stanowi brak formalny, którego usunięcie w odniesieniu do spółek kapitałowych polega na przedstawieniu aktualnego odpisu z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, a niewykonanie w terminie nałożonego przez sąd obowiązku przedstawienia dokumentu powoduje odrzucenie skargi.

Jeżeli strona działa przed sądem przez pełnomocnika, to jest on obowiązany przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa. Jedynie adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie.

[wyimek]Nieprzedłożenie pełnomocnictwa stanowi brak formalny skargi [/wyimek]

W razie złożenia skargi przez pełnomocnika osoby prawnej ma on obowiązek dołączyć do akt sprawy nie tylko pełnomocnictwo, ale również dokument stwierdzający umocowanie do reprezentacji strony przez osobę, która pełnomocnictwa udzieliła.

Dokumenty złożone w niniejszej sprawie przez pełnomocnika skarżącej nie czynią zadość wymogom określonym w przepisach.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 19 lipca 2010 r., I SA/Gl 517/10 [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama