Odtajnienie danych tylko na cel ustawowy

Żądając informacji zawierających tajemnicę przedsiębiorstwa, trzeba wskazać, jak będą one wykorzystane

Publikacja: 11.08.2010 04:30

Odtajnienie danych tylko na cel ustawowy

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Z takim uzasadnieniem Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (sygn. II GSK 749/09)[/b].

Wyrok dotyczy rynku telekomunikacyjnego, ale zawiera stwierdzenia o szerszym znaczeniu.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=30617B550470158D18A4367EC08C1D40?id=174502]Prawo telekomunikacyjne[/link] zobowiązuje firmy telekomunikacyjne do corocznego przedstawiania prezesowi UKE kilkuset informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Za naruszenie tego wymogu grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznych przychodów.

Od operatorów telefonii komórkowej, m.in. od Polskiej Telefonii Cyfrowej (operatora Ery), prezes UKE zażądał podania liczby nieaktywnych posiadaczy telefonów na kartę. Miało to posłużyć ustaleniu, czy na rynku telefonii komórkowej występuje skuteczna konkurencja. Przesyłając żądane informacje, operator zastrzegł, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. Zgadza się na ich wykorzystanie tylko w tym konkretnym celu. Nie przystaje na publikowanie ich, ani w całości, ani w formie przetworzonej, gdyż mogłyby być wykorzystane przez konkurencję.

Prawo telekomunikacyjne daje przedsiębiorcy możliwość zastrzeżenia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Prezes UKE je uchylił. Tym razem stwierdził, że żądane dane są niezbędne do corocznej analizy i oceny rynku, gdzie jednym ze wskaźników jest stopień nasycenia telefonami komórkowymi – a więc do wykonania ustawowych zadań.

Reklama
Reklama

W wyniku skargi spółki Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję. Uznał, że nie wystarczy powoływanie się na ogólne kompetencje. Wzywając przedsiębiorcę do udostępnienia danych, prezes UKE musi wskazać konkretny cel ustawowy, do jakiego będą wykorzystane. Użycie ich w innym celu niż wskazany w wezwaniu narusza wspólnotową dyrektywę ramową z 2002 r. i prawo telekomunikacyjne.

NSA nie uwzględnił skargi kasacyjnej prezesa UKE. – [b]Domagając się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa, prezes UKE ma obowiązek wskazać konkretny cel, w jakim będą zbierane[/b] – powiedziała sędzia Krystyna Anna Stec w ustnych motywach wyroku.

Dane zastrzeżone przez przedsiębiorcę muszą być rzeczywiście niezbędne i ściśle powiązane z realizacją celów ustawowych. Ocena ich niezbędności musi się odnosić do celu, do jakiego są potrzebne.

[b]Z takim uzasadnieniem Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (sygn. II GSK 749/09)[/b].

Wyrok dotyczy rynku telekomunikacyjnego, ale zawiera stwierdzenia o szerszym znaczeniu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama