[b]Z takim uzasadnieniem Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (sygn. II GSK 749/09)[/b].
Wyrok dotyczy rynku telekomunikacyjnego, ale zawiera stwierdzenia o szerszym znaczeniu.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=30617B550470158D18A4367EC08C1D40?id=174502]Prawo telekomunikacyjne[/link] zobowiązuje firmy telekomunikacyjne do corocznego przedstawiania prezesowi UKE kilkuset informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Za naruszenie tego wymogu grozi kara w wysokości do 3 proc. rocznych przychodów.
Od operatorów telefonii komórkowej, m.in. od Polskiej Telefonii Cyfrowej (operatora Ery), prezes UKE zażądał podania liczby nieaktywnych posiadaczy telefonów na kartę. Miało to posłużyć ustaleniu, czy na rynku telefonii komórkowej występuje skuteczna konkurencja. Przesyłając żądane informacje, operator zastrzegł, że stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. Zgadza się na ich wykorzystanie tylko w tym konkretnym celu. Nie przystaje na publikowanie ich, ani w całości, ani w formie przetworzonej, gdyż mogłyby być wykorzystane przez konkurencję.
Prawo telekomunikacyjne daje przedsiębiorcy możliwość zastrzeżenia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Prezes UKE je uchylił. Tym razem stwierdził, że żądane dane są niezbędne do corocznej analizy i oceny rynku, gdzie jednym ze wskaźników jest stopień nasycenia telefonami komórkowymi – a więc do wykonania ustawowych zadań.