Podatkowa definicja przedsiębiorstwa nie obejmuje długów

Wniesienie aportu rozliczane jest na preferencyjnych zasadach także wówczas, gdy z przedsiębiorstwa wyłączono jego zobowiązania

Publikacja: 15.09.2010 04:45

Podatkowa definicja przedsiębiorstwa nie obejmuje długów

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z Warszawy (sygn. III SA/ Wa 936/10)[/b].

Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim spółka z o.o. należąca do grupy kapitałowej, która prowadzi działalność deweloperską. Reorganizując działalność, spółka planuje wnieść aportem przedsiębiorstwo do spółki komandytowej. Będzie ona obejmować cały majątek wnioskodawcy, m.in. grunty (wraz z warunkami zabudowy), dokumentację dotyczącą prowadzonego przez niego projektu, umowy gospodarcze, należności, zobowiązania handlowe i inne zobowiązania, środki pieniężne.

Spółka nie podjęła jeszcze decyzji, czy kredyt na zakup gruntu oraz pożyczki udzielone przez spółkę oraz otrzymane od innych spółek z grupy zostaną również wniesione aportem do spółki komandytowej.

Wnioskodawca zapytał, czy taki zespół składników majątku będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D440DB19798AF53D883DBCC3E5CE5339?id=115893]ustawy o CIT[/link].

Jego zdaniem tak, bo art. 4a pkt 3 ustawy o CIT definiuje pojęcie przedsiębiorstwa, odwołując się do art. 551 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C1A3C08A5119350825976CCA8F597FF4?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Zgodnie z nim jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej: nazwa, własność nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne.

Wnioskodawca podkreślił, że wnoszony aportem zespół składników ma pełną zdolność do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Umożliwia więc nabywcy wkładu podjęcie działalności gospodarczej w formie odrębnego przedsiębiorstwa i kontynuowanie projektu.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Jej zdaniem wydzielenie wskazanych zobowiązań lub wierzytelności powoduje, że zespół składników przestaje być przedsiębiorstwem.

Sprawa trafiła do sądu. Ten uchylił interpretację. Wyjaśnił, że o kwalifikacji decyduje fakt, czy zespół składników ma pełną zdolność do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Skoro tak, to wydzielenie zobowiązań nie spowoduje, że aport nie będzie przedsiębiorstwem. To dlatego, że każdy podmiot bez długów funkcjonuje lepiej niż w sytuacji, gdy jest nimi obciążony. Bardziej skomplikowana jest ocena wyłączenia należności. Tu trzeba bowiem zbadać, jaki może to mieć wpływ na działanie nowego podmiotu.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne