Musi być zgoda małżonka na rozwód

Odmowa zgody na rozwód małżonka niewinnego jest jego prawem. Korzystając z niego, czyni to w sposób zgodny z zasadami współżycia społecznego

Publikacja: 07.12.2010 03:48

Musi być zgoda małżonka na rozwód

Foto: www.sxc.hu

Red

[b]Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie (sygnatura akt: I ACa 431/10)[/b]. W tej sprawie mąż żądał rozwiązania małżeństwa z winy obu stron. Z kolei żona

wniosła o oddalenie powództwa. W swoim stanowisku procesowym akcentowała głębokie uczucie i przywiązanie do męża. Żywiła przekonanie, że ten kryzys małżeński, tak jak poprzednie, zostanie przez strony zażegnany.

Sąd okręgowy orzekł rozwód z winy męża. Uznał, że rozwiązaniu związku nie może się sprzeciwiać twierdzenie żony, iż nadal darzy męża uczuciem. Zwłaszcza że przeciwne stanowisko prezentował mąż.

Sąd apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok i oddalił powództwo. Wprawdzie nie było w jego ocenie wątpliwości co do okoliczności uzasadniających trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego stron oraz winy tego rozkładu po stronie męża (wobec dopuszczenia się przez niego licznych zdrad małżeńskich oraz związania z inną kobietą), niemniej orzeczenie rozwodu pozostaje w sprzeczności z art. 56 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3070396E8E14FCD0C5D6317120EFC39B?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link]. Przepis ten mówi o odmowie zgody na rozwód przez małżonka, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Orzeczenie rozwodu byłoby dopuszczalne tylko wówczas, gdyby odmowa zgody na rozwód ze strony żony – niewinnej powstałemu rozkładowi – mogła być oceniona jako pozostająca w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Odmowa zgody nie może sama przez się być uznana za sprzeczną z tymi zasadami. Jest bowiem realizacją uprawnienia wynikającego z normy prawa materialnego. Skoro uprawnienie to ma podstawę prawną, objęte jest domniemaniem zgodności z tymi zasadami.

Ma to dalsze konsekwencje także w zakresie ciężaru dowodzenia okoliczności istotnych w sprawie. To na małżonku wyłącznie winnym, który domaga się rozwiązania małżeństwa, spoczywa obowiązek wykazania istnienia tych szczególnych okoliczności, które pozwalają ocenić niewyrażenie zgody na rozwód jako pozostające w niezgodzie z zasadami współżycia społecznego. A ściślej z konkretną (zindywidualizowaną) zasadą, na jakiej powinny się opierać relacje społeczne.

Sam fakt, że obecnie związek stron ma charakter tylko formalny, a małżonkowie żyją od kilku lat w faktycznym rozłączeniu, obowiązku takiego po stronie małżonka winnego nie znosi. Ponieważ mąż domagający się rozwodu nie dopełnił go, Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił jego powództwo.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo