[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 25 listopada 2010 r. (I SA/Łd 842/10).[/b]
Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Chciał się dowiedzieć, co jest podstawą opodatkowania [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=357070]podatkiem od czynności cywilnoprawnych[/link] (PCC) w przypadku zawarcia umowy spółki komandytowo-akcyjnej (dalej SKA).
Chodziło o sytuację, gdy powstaje ona w związku z przekształceniem spółki z o.o. w SKA. Zdaniem wnioskodawcy podstawą opodatkowania jest wartość wkładu komplementariusza. Dlatego że SKA jest spółką osobową, a zatem bez znaczenia pozostaje istnienie kapitału zakładowego.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem w takiej sytuacji podstawą opodatkowania powinna być suma wartości wkładu i kapitału zakładowego. SKA jest bowiem spółką o charakterze mieszanym, na jej majątek składają się wkłady komplementariuszy i kapitał zakładowy.
W skardze do WSA spółka podniosła, że ustawa o PCC nie przewiduje sumowania wkładów i kapitału zakładowego. Jednocześnie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeks spółek handlowych[/link] (k.s.h.) nie zna instytucji spółek mieszanych. Spółka zwróciła uwagę, że w treści art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PCC znajduje się spójnik „albo”, który oznacza alternatywę rozłączną, a zatem tylko jedno ze zdań połączonych tym spójnikiem jest prawdziwe.