Tak orzekł [b]Sąd Apelacyjny w Krakowie (sygn. I ACa 430/10)[/b]. W tej sprawie spółka z o.o. wystąpiła o zobowiązanie wspólników spółki cywilnej do zaprzestania naruszania jej dóbr osobistych. Domagała się także usunięcia skutków naruszenia przez usunięcie informacji o rzekomym zadłużeniu spółki z o.o. z bazy danych Krajowego Rejestru Długów (KRD).
[wyimek]W interesie publicznym leży ostrzeganie przed nierzetelnymi dłużnikami[/wyimek]
Spółka z o.o. zamówiła kurtki i polary, których istotnym elementem było logo firmy. Po otrzymaniu zamówionej odzieży okazało się, że widoczne jest na niej wyłącznie logo spółki cywilnej. Uznała, że wykonanie zobowiązania było nienależyte, i odmówiła zapłaty. Na wniosek wspólników spółki cywilnej zamieszczono w KRD informację o zadłużeniu spółki z o.o.
Sąd okręgowy oddalił powództwo, uznając że przekazanie przez wspólników spółki cywilnej do KRD informacji o niezapłaconym zobowiązaniu było zgodne z art. 8 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=168922]ustawy z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (DzU nr 50, poz. 424 ze zm.)[/link] i nie stanowi naruszenia dobra osobistego przedsiębiorcy.
Sąd apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok. Zobowiązał wspólników spółki cywilnej do zaprzestania naruszania dóbr osobistych spółki z o.o. i usunięcia skutków tego naruszenia poprzez usunięcie informacji o zadłużeniu z bazy danych KRD. W procesie o ochronę dóbr osobistych powód powinien udowodnić to, że jego dobra osobiste zostały naruszone przez pozwanego. Na pozwanym natomiast spoczywa ciężar dowodu okoliczności, iż naruszenie nie było bezprawne. Umieszczenie w KRD informacji o niewywiązywaniu się ze zobowiązań narusza dobre imię przedsiębiorcy, którego dotyczy.