Tak orzekł WSA w Łodzi 10 maja 2011 (I SA/Łd 351/11).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik zawarł z kontrahentem umowę cesji wierzytelności, na mocy której cedent przelał na jego rzecz wierzytelność wynikającą z nakazu zapłaty. Cesja miała charakter bezzwrotny, a umowa nie przewidywała żadnego dodatkowego świadczenia, które miałby spełnić na rzecz cedenta.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych podatnik pytał, czy opisana umowa cesji wierzytelności rodzi po stronie cesjonariusza obowiązek podatkowy w VAT. W jego opinii transakcja korzysta ze zwolnienia przewidzianego w załączniku nr 4 poz. 3 do ustawy o VAT, w związku z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy (w stanie prawnym sprzed 1 stycznia 2011), ponieważ jest usługą pośrednictwa finansowego.
Organ podatkowy uznał takie stanowisko za nieprawidłowe, bo usługa, którą świadczy wnioskodawca, polega w swojej istocie na uwolnieniu cedenta od konieczności podejmowania czynności związanych z wyegzekwowaniem wierzytelności od dłużnika oraz przyjęciu na siebie ryzyka jego niewypłacalności. Jest to zatem usługa ściągania długów wyłączona ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
WSA w Łodzi uchylił interpretację. Podkreślił, że organ ją wydający jest związany opisem stanu faktycznego zawartym w złożonym przez podatnika wniosku. Na potrzeby wydawanej interpretacji nie może stanu faktycznego w żaden sposób rozszerzać ani modyfikować.