Reklama

Wystawienie UDT nie decyduje o dacie rozpoczęcia dostawy

Chwili rozpoczęcia dostawy wewnątrzwspólnotowej nie można utożsamiać z momentem wystawienia uproszczonego dokumentu towarzyszącego

Aktualizacja: 16.06.2011 04:40 Publikacja: 16.06.2011 03:00

Red

Dla ustalenia daty rozpoczęcia dostawy podstawowe znaczenie ma moment faktycznej wysyłki wyrobów akcyzowych. Tak orzekł WSA w Poznaniu 17 maja 2011 (III SA/Po 705/10).

Naczelnik urzędu celnego odmówił skarżącemu zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium kraju z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) piwa potwierdzonej uproszczonym dokumentem towarzyszącym (UDT).

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zgodnie z art. 82 ust. 1 pkt 2 ustawy z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym podmiotowi, który nabył wyroby akcyzowe od innego podatnika i dokonał ich WDT, przysługuje zwrot akcyzy na pisemny wniosek złożony do właściwego urzędu celnego, przed rozpoczęciem WDT, wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy od tych wyrobów w Polsce.

Podatnik złożył wniosek o zwrot zapłaconej akcyzy od WDT wyrobów akcyzowych dzień przed wystawieniem listu przewozowego, który został wystawiony w dniu faktycznej wysyłki towarów. Kilka dni wcześniej wystawiono dokument UDT.

W toku przeprowadzonego postępowania uznano, że dzień rozpoczęcia WDT wyrobów akcyzowych należy utożsamiać z dniem wystawienia dokumentu UDT. W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, że wniosek o zwrot akcyzy został złożony po terminie. Podatnik odwołał się od tej decyzji.

Reklama
Reklama

Sąd podzielił jego stanowisko i uchylił rozstrzygnięcie organu. W ocenie sądu pogląd organu, według którego wystawienie dokumentu UDT należy utożsamiać z rozpoczęciem dostawy, nie ma uzasadnienia. Tym samym zwrot podatku przysługuje niezależnie od terminu wystawienia dokumentu UDT, pod warunkiem że wniosek zostanie złożony przed datą faktycznej wysyłki.

Autor jest współpracownikiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloittea

Komentuje:

Teresa  Sławińska-Choryło, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)

Aby uzyskać skuteczny zwrot zapłaconego w Polsce podatku akcyzowego z tytułu WDT wyrobów akcyzowych, podatnicy muszą spełnić kilku warunków formalnych. Jednym z nich – do 31 sierpnia 2010 – było dotrzymanie terminu złożenia wniosku o zwrot.

Art. 82 ustawy akcyzowej w ówczesnym brzmieniu wymagał, aby wniosek został złożony przed rozpoczęciem WDT wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy na terytorium kraju. Jak słusznie zauważył sąd, przepis ten nie wskazywał na termin wystawienia dokumentu UDT. Odnosił się do momentu rozpoczęcia WDT, co wskazuje na pierwszą czynność faktyczną mającą na celu dokonanie WDT.

Reklama
Reklama

Przepisy akcyzowe rozumieją bowiem przez WDT przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego (art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy akcyzowej). Definicja ta odnosi się więc do faktycznego przemieszczenia, a nie do wystawienia dokumentów związanych z WDT. Twierdzenie organów, że dostawa ta rozpoczęła się u podatnika już w dniu wystawienia dokumentu UDT, nie zasługuje więc na poparcie. Owszem, od tego momentu można mówić o podjęciu czynności zmierzających do rozpoczęcia dostawy, jednak jej rozpoczęcie – w rozumieniu faktycznej wysyłki – nastąpiło już po złożeniu przez podatnika wniosku o zwrot zapłaconej akcyzy.

Analizowany warunek zwrotu akcyzy (dotyczący momentu złożenia wniosku) został uchylony z dniem 1 września 2010 przez ostatnią nowelizację ustawy akcyzowej.

Jak wskazano w uzasadnieniu: „uwzględniając postulaty podmiotów prowadzących działalność w zakresie wyrobów akcyzowych, w celu uproszczenia i skrócenia postępowania o zwrot akcyzy, zrezygnowano z określonego w przedmiotowym przepisie wymogu złożenia wniosku o przedmiotowy zwrot przed rozpoczęciem dostawy wewnątrzwspólnotowej”.

Czytaj też artykuł:

Kto może odzyskać nadpłacony podatek i na jakich warunkach

 

Reklama
Reklama

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dla ustalenia daty rozpoczęcia dostawy podstawowe znaczenie ma moment faktycznej wysyłki wyrobów akcyzowych. Tak orzekł WSA w Poznaniu 17 maja 2011 (III SA/Po 705/10).

Naczelnik urzędu celnego odmówił skarżącemu zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium kraju z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) piwa potwierdzonej uproszczonym dokumentem towarzyszącym (UDT).

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama