Dla ustalenia daty rozpoczęcia dostawy podstawowe znaczenie ma moment faktycznej wysyłki wyrobów akcyzowych. Tak orzekł WSA w Poznaniu 17 maja 2011 (III SA/Po 705/10).
Naczelnik urzędu celnego odmówił skarżącemu zwrotu podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium kraju z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy (WDT) piwa potwierdzonej uproszczonym dokumentem towarzyszącym (UDT).
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że zgodnie z art. 82 ust. 1 pkt 2 ustawy z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym podmiotowi, który nabył wyroby akcyzowe od innego podatnika i dokonał ich WDT, przysługuje zwrot akcyzy na pisemny wniosek złożony do właściwego urzędu celnego, przed rozpoczęciem WDT, wraz z dokumentami potwierdzającymi zapłatę akcyzy od tych wyrobów w Polsce.
Podatnik złożył wniosek o zwrot zapłaconej akcyzy od WDT wyrobów akcyzowych dzień przed wystawieniem listu przewozowego, który został wystawiony w dniu faktycznej wysyłki towarów. Kilka dni wcześniej wystawiono dokument UDT.
W toku przeprowadzonego postępowania uznano, że dzień rozpoczęcia WDT wyrobów akcyzowych należy utożsamiać z dniem wystawienia dokumentu UDT. W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, że wniosek o zwrot akcyzy został złożony po terminie. Podatnik odwołał się od tej decyzji.