Tak wynika z nieprawomocnego wyroku WSA w Krakowie z 10 czerwca 2011 (I SA/Kr 608/11).
Spór o wysokość przychodu
Podatek od gier nakładany jest na podstawie ustawy z 19 listopada 2009 o grach hazardowych (dalej ugh) m.in. na organizatorów tzw. loterii audioteksowych. Do loterii tych można przystąpić za pomocą odpłatnego połączenia telefonicznego lub wiadomości tekstowej (SMS) wysłanej na numer podany przez organizatora. Następnie organizator losuje wśród uczestników wygrane pieniężne lub rzeczowe.
Uruchomienie takiej loterii leżało w sferze zainteresowań właściciela znanej stacji radiowej RMF. Spółka postanowiła wyjaśnić, jakie będą jej skutki w podatku od gier. Wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Katowicach, pytając o podstawę opodatkowania.
W przypadku loterii audioteksowej jest nią przychód organizatora, co wynika z art. 73 pkt 2 ugh (stawka podatku wynosi 25 proc.). Nie było sporu, że przy braku definicji przychodu w ugh należy się odwołać do definicji zawartej w ustawie o CIT.
Odniesienie jej do wpływów z esemesów okazało się jednak niełatwe, bo przeprowadzenie loterii audioteksowej wymaga współpracy trzech podmiotów, a do rozgraniczenia przychodów każdego z nich potrzebna jest analiza złożonych stosunków prawno-ekonomicznych.