Dostawa sprzętu z montażem z dwiema stawkami VAT

Sprzedaż sprzętu medycznego połączona z adaptacją pomieszczeń nie jest świadczeniem kompleksowym i nie może być opodatkowana jedną, preferencyjną stawką VAT

Publikacja: 30.12.2011 07:45

Dostawa sprzętu z montażem z dwiema stawkami VAT

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 grudnia 2011 (sygn. akt: I FSK 401/11).

8-procentowa stawka

Spółka jest dostawcą specjalistycznego sprzętu medycznego. Sprzedaje go dla placówek służby zdrowia. Dostawa wyrobów medycznych opodatkowana jest preferencyjną stawką VAT. Kontrakty zawierane przez spółkę najczęściej przewidują również instalację sprzętu. Wymaga to adaptacji pomieszczeń, które wskaże zamawiający.

Spółka podkreśliła, że adaptacja polega na przystosowaniu pomieszczeń, na przykład przez montaż nowego okablowania i modernizacji instalacji elektrycznej, niezbędnej do bezawaryjnej eksploatacji urządzeń, bądź montaż klimatyzacji.

W przypadku instalacji urządzeń medycznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie często niezbędne jest wykonanie obowiązkowych ochron zabezpieczających przed promieniowaniem, czyli prac budowlanych polegających np. na wyłożeniu wszystkich ścian,

sufitów i podłóg płytami ochronnymi, czy zastosowanie specjalistycznych okien i drzwi nieprzepuszczających promieniowania. W przypadku rezonansu magnetycznego konieczne jest wmurowanie w ściany tzw. klatki Faradaya.

Adaptacja jest konieczna

Bez wykonania tych prac dostarczone urządzenia medyczne nie działałyby prawidłowo, a ich użycie groziłoby personelowi i pacjentom utratą zdrowia. Po zainstalowaniu urządzeń pomieszczenia są malowane, kładzione są nowe podłogi itp.

Spółka sama nie wykonuje usług budowlanych, ale kupuje je od firmy budowlanej. Jej zdaniem świadczenia, których przedmiotem jest sprzedaż (dostawa) i oddanie do użytkowania (instalacja) lub modernizacja, są świadczeniami kompleksowymi. Dlatego można do nich stosować stawkę VAT właściwą dla  świadczenia głównego, tj. dostawy sprzętu medycznego.

Fiskus uznał, że nie ma do tego podstaw. W interpretacji potwierdzono, że wykonanie prac budowlano-montażowych związane jest z dostarczeniem wyrobu medycznego i ma na celu jego prawidłowe funkcjonowanie. Jednak zdaniem organu podatkowego usługi takie nie są elementem kompleksowego świadczenia, jakim jest dostawa wyrobu medycznego.

Złożenie przez nabywcę zamówienia na wyrób medyczny wraz z jego instalacją i adaptacją pomieszczeń wynika bowiem tylko z przyczyn praktycznych. Nie pozwala to jednak na uznanie, że dostawa ta nabiera jednorodnego charakteru i może w całości korzystać z preferencyjnej stawki VAT.

W ocenie fiskusa stosunek cywilnoprawny łączący strony, tzn. to w jaki sposób umówiły się na rozliczenie transakcji, nie ma znaczenia. O stosowaniu określonej stawki decyduje faktyczna czynność, z którą ustawa o VAT wiąże obowiązek podatkowy, a nie ustalenia umowne między kontrahentami.

Musi być ścisły związek

Spółka zaskarżyła interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie przyznał jej racji. Potwierdził, że w praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się świadczenia natury kompleksowej, czyli takie, które nie dają się w prosty sposób zaklasyfikować do  danej kategorii, składają się bowiem z kilku  świadczeń.

W każdym przypadku dla określenia skutków podatkowych transakcji złożonych należy jednak badać, czy mamy do czynienia z kompozycją świadczenia głównego dominującego, wzbogaconą jedynie o świadczenia pomocnicze, czy też dostawca realizuje kilka odrębnych i niezależnych świadczeń.

Po przeanalizowaniu orzecznictwa europejskiego WSA uznał, że usługa instalacji urządzeń medycznych i adaptacji pomieszczeń szpitalnych może być świadczona całkowicie niezależnie od dostawy tych urządzeń, podobnie jak sprzątanie może być świadczone w sposób całkowicie niezależny od usługi najmu (por. wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 11 czerwca 2009 w sprawie RLRE Tellmer, C-572/ 07).

Z niekorzystną dla podatników wykładnią w  pełni zgodził się też NSA. Oddalając skargę kasacyjną spółki, NSA odmówił jej prawa do stosowania jednej preferencyjnej stawki VAT do wszystkich świadczeń dla placówek służby zdrowia.

– W przypadku dostaw sprzętu medycznego, które są połączone z adaptacją pomieszczeń, wyposażanie ich w dodatkowe instalacje nie jest tak związane z towarami, żeby mogło być objęte jedną stawką VAT właściwą dla towarów – podkreślił sędzia Hieronim Sęk.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo