Zwrot wydatków poniesionych na zakup polisy ubezpieczeniowej, jeśli nie są warunkiem koniecznym dla odbycia podróży służbowej, będzie objęty PIT.
Tak orzekł WSA w Gliwicach 7 grudnia 2011 r. (I SA/Gl 901/11).
Pracownicy spółki zostali wysłani w podróż służbową do kraju spoza UE ponosząc koszty związane z wizą i polisą ubezpieczeniową, które zostaną im zwrócone. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała, czy zwrot kosztów ponoszonych przez pracowników, w związku z odbywaną podróżą służbową, będzie zwolniony z PIT.
Zdaniem spółki tak, z uwagi na § 2 pkt 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Zgodnie z nim, pracownikom przysługuje zwrot kosztów przejazdów i dojazdów, noclegów i innych wydatków określonych przez pracodawcę. Przepisy nie określają „innych wydatków” pozostawiając to woli pracodawcy.
Organ podatkowy uznał, że to nieprawidłowe stanowisko. Wskazał, że przychodem jest każda realna korzyść, jaką uzyskał bądź uzyska podatnik. Do korzyści takich zaliczyć należy także zwrot wydatków poniesionych przez pracownika za zakup polisy ubezpieczeniowej i wizy. Nie ma przepisów, które zwalniałyby te korzyści z opodatkowania, więc są one przychodem ze stosunku pracy podlegającym PIT. Stwierdzono, że wydatki związane z zakupem wiz i polis ubezpieczeniowych nie mogą być uznane za inne należności z tytułu podróży służbowej.