VAT na usługi szkoleniowe: kiedy szkolenie jest zwolnione z opodatkowania

Jeśli firma posiada status jednostki objętej systemem oświaty i świadczy usługi z zakresu kształcenia, to są one zwolnione z VAT. Nie ma wtedy znaczenia, kto jest ich odbiorcą

Publikacja: 23.01.2012 07:28

VAT na usługi szkoleniowe: kiedy szkolenie jest zwolnione z opodatkowania

Foto: Rzeczpospolita

Red

Tak orzekł WSA we Wrocławiu 29 grudnia 2011 r. (I SA/Wr 1430-1431/11).

Spółka dostarcza oprogramowania komputerowe i prowadzi szkolenia dla nabywców przy pomocy powołanego przez siebie ośrodka doskonalenia kadry kierowniczej oświaty. Ośrodek ten wykonuje swoje zadania m.in. poprzez świadczenie usług doradczych w zakresie organizacji i zarządzania szkołom, placówkom oświatowym, organom prowadzącym i nadzorującym takie placówki oraz ich pracownikom administracyjnym.

Ośrodek uzyskał wpis do rejestru placówek doskonalenia nauczycieli. Podatnik zadał pytanie: czy szkolenia z zakresu dostarczanych przez spółkę programów są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT? Zgodnie z tym przepisem zwalnia się z podatku świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty usługi w zakresie kształcenia i wychowania.

Spółka uważa, że prowadzony przez nią ośrodek jest placówką doskonalenia nauczycieli i mieści się w pojęciu jednostki objętej systemem oświaty, a prowadzone przez ośrodek szkolenia są usługami z zakresu kształcenia. Powinny więc być zwolnione z VAT. Organ podatkowy uznał, że wolne od podatku są tylko szkolenia prowadzone przez ośrodek, których uczestnikami są nauczyciele.

Odwołał się do rozporządzenia MEN, w oparciu o które ośrodek uzyskał wpis do rejestru placówek doskonalenia nauczycieli i wskazał, że dotyczy ono placówek szkolących nauczycieli. Skoro więc placówka ma szkolić nauczycieli, to zwolnienie obejmie jedynie te szkolenia, w których uczestniczy ta grupa zawodowa.

Uchylając wadliwą interpretację sąd wskazał, że sporny przepis przewiduje dla zwolnienia jedynie przesłankę podmiotową („jednostka objęta systemem oświaty”) i przedmiotową („świadczenie usług kształcenia”). O tym, kto ma być odbiorcą takich usług, przepis nie mówi. Spółka wypełnia zatem przesłanki wskazane w dyspozycji przepisu, dlatego przysługuje jej prawo do zwolnienia.

—Aneta Winiarska współpracowniczka Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje:

Ewelina Tomczyk, doradca podatkowy w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu)

Pomimo, że od wprowadzenia obszernej nowelizacji przepisów dotyczących zakresu zwolnień z opodatkowania VAT m.in. usług szkoleniowych upłynął już rok, nadal pojawiają się liczne wątpliwości w tym zakresie, a podejście organów podatkowych w niektórych kwestiach pozostaje kontrowersyjne lub co najmniej niejednolite. Komentowany wyrok WSA we Wrocławiu jest więc cenną wskazówką, co do właściwego sposobu interpretacji zakresu zwolnienia usług uregulowanego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Przepis ten przewiduje zwolnienie z VAT usług świadczonych przez placówki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Tymczasem zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572), system oświaty obejmuje między innymi placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, jak również zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli.

Dotychczas organy podatkowe twierdziły, że zwolnienie to znajduje zastosowanie wyłącznie do usług kształcenia objętych zaświadczeniem właściwego organu o wpisie do ewidencji tego typu placówek (tak przykładowo Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 27 grudnia 2011 r., IPTPP2/443-548/11-6/IR).

Tymczasem, gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie takiego ograniczenia, uwzględniłby on zawężenie wprost w treści regulacji. Świadczy o tym sposób sformułowania art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b ustawy o VAT. Mówi on, że zwolnieniu z opodatkowania podlegają wyłącznie usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją.

Co więcej, na podstawie obecnie obowiązujących przepisów dotyczących rejestracji placówek doskonalenia nauczycieli, zaświadczenie o wpisie do ewidencji nie zawiera opisu zakresu prowadzonej działalności. Słusznie więc wskazał sąd, że podejście zaprezentowane przez organ w zaskarżonej interpretacji prowadzi do nałożenia na podatnika innych, dodatkowych warunków dla stosowania zwolnienia, niż przewidziane przez ustawodawcę.

W konsekwencji podatnik będzie miał możliwość zastosowania zwolnienia wskazanego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT bowiem jest jednostką objętą systemem oświaty (spełnia przesłankę podmiotową) i świadczy usługi w zakresie kształcenia (spełnia przesłankę przedmiotową), natomiast kwestia tego, kto jest odbiorcą usług pozostaje w tym wypadku bez znaczenia.

Zobacz serwis:

VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne

Tak orzekł WSA we Wrocławiu 29 grudnia 2011 r. (I SA/Wr 1430-1431/11).

Spółka dostarcza oprogramowania komputerowe i prowadzi szkolenia dla nabywców przy pomocy powołanego przez siebie ośrodka doskonalenia kadry kierowniczej oświaty. Ośrodek ten wykonuje swoje zadania m.in. poprzez świadczenie usług doradczych w zakresie organizacji i zarządzania szkołom, placówkom oświatowym, organom prowadzącym i nadzorującym takie placówki oraz ich pracownikom administracyjnym.

Pozostało 90% artykułu
Sądy i trybunały
Sędzia nie przychodzi do pracy w nowej izbie SN. Sprawie przyjrzy się prezes Manowska
Sądy i trybunały
Dr Tomasz Zalasiński: W Trybunale Konstytucyjnym gorzej już nie będzie
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Nieruchomości
Właściciele starych budynków mogą mieć problem. Wygasają ważne przepisy
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski: Adam Bodnar nie jest decyzyjny ws. Trybunału Konstytucyjnego
Praca, Emerytury i renty
Dodatkowe wolne dla rodziców wcześniaków. Sejm zdecydował