Na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Jeśli zmiany wejdą w życie, to procedura wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może zostać uproszczona.
Czytaj także: Decyzja środowiskowa dla zrealizowanej inwestycji
Warto zwrócić uwagę na propozycję zmiany w art. 74 ust. 3a ustawy, która polega na doprecyzowaniu pojęcia obszaru, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie (przy pozostawieniu również co do zasady kryteriów dotychczasowych). Projekt przewiduje w tym względzie zmianę polegającą na wskazaniu, że przez obszar ten należy rozumieć „działki położone na przewidywanym terenie, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie, oraz działki znajdujące się w odległości nie większej niż 100 m od granic tego terenu". Z pewnością ułatwi to organom administracji rozstrzyganie wątpliwości w tym zakresie.
Projekt przewiduje ponadto zmianę w art. 74 ust. 3 ustawy, polegającą na zawiadamianiu stron postępowań o wydanie decyzji i środowiskowych uwarunkowaniach oraz w sprawie uchylenia lub zmiany, stwierdzenia nieważności, stwierdzenia wygaśnięcia decyzji lub wznowienia postępowania w sprawie tej decyzji poprzez obwieszczenie, gdy ich liczba przekracza 10. Dotychczas do stosowania tej formy zawiadomień uprawniała organ dopiero liczba stron przekraczająca 20.
Zaproponowane zostały również dalsze zmiany w art. 74 ustawy, polegające na dodaniu w nim nowych przepisów ust. 3b do 3h, ułatwiających zawiadomienie stron o toczącym się postępowaniu (skuteczność zawiadomień dokonanych na adres ustalony w oparciu ewidencję gruntów lub o dokumenty przedłożone przez wnoszącego podanie, brak stosowania art. 97 § 1 pkt 1 i pkt 4 kpa w przypadku braku aktualnych danych stron w rejestrach, obowiązek zawiadomienia o nowym nabywcy lub użytkowniku wieczystym nieruchomości w przypadku zbycia jej w toku postępowania i brak podstaw do wznowienia postępowania w przypadku jego niedopełnienia, brak przeszkód w prowadzeniu postępowania w stosunku do nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym i dopuszczenie zawiadomienia stron w tym przypadku poprzez obwieszczenie).