Aktualizacja: 24.03.2020 15:11 Publikacja: 24.03.2020 00:01
Dziennik Ustaw
Foto: Fotorzepa/JerzyDudek
Ocena skutków regulacji (OSR) to najmniej znana, choć nieodłączna część każdego rządowego projektu ustawy czy rozporządzenia. Wydaje się, że administracja centralna oswoiła się z tym dokumentem, natomiast oczekiwania przedsiębiorców, organizacji społecznych, Trybunału Konstytucyjnego czy obywateli co do jakości przedstawionych OSR są coraz większe. Nakłada to na Kancelarię Premiera i ministerstwa obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kompetencji.
Konieczność tworzenia OSR jest wynikiem odchodzenia od normatywizmu prawniczego i próbą poszukiwania źródeł prawa w woli suwerena – jego oczekiwaniach i poglądach. Demokratyczną emanacją tego suwerena jest parlament, kontrolowany przez niego rząd oraz prezydent. Jednocześnie zjawisko entropii prawa i coraz większej „branżowości" jego poszczególnych gałęzi wymusza na administracji publicznej stworzenie możliwie prostego narzędzia opisującego planowane zmiany legislacyjne. Taki zwięzły dokument powinien zawierać informacje o celowości wprowadzania danej regulacji, proponowanych w ustawie (rozporządzeniu) rozwiązaniach i ich skutkach finansowych dla budżetu państwa, samorządów, przedsiębiorców czy zwykłych obywateli, a także dokonywać, często bardzo istotnych, porównań do podobnych regulacji obowiązujących w innych państwach (co jest istotne np. przy implementacji dyrektyw).
Pomysł lewicy na wprowadzenie czterodniowego czasu pracy to przykład populizmu, nieliczącego się z realiami zaró...
Estonia wyprzedza nas o jakieś pięć lat. I nie chodzi tym razem o usługi cyfrowe, bo w tym zakresie wyprzedza na...
Czasem dom, po wielu przeróbkach i doraźnych naprawach, jest w takim stanie, że lepiej zrezygnować z generalnego...
Wynik wyborów prezydenckich zdecyduje, czy ujawnione właśnie rządowe plany dotyczące tej kwestii się powiodą. W...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wynik wyborów prezydenckich zdecyduje, czy ujawnione właśnie rządowe plany rozprawienia się z sędziami nominowan...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas