Magdalena Kuruś: Obcowanie bez świadomej zgody to gwałt

Nowe podejście do przestępstwa spowoduje koncentrację na osobie sprawcy, a nie na ofierze, jak teraz wymaga definicja zgwałcenia.

Aktualizacja: 28.02.2021 08:08 Publikacja: 28.02.2021 00:01

Magdalena Kuruś: Obcowanie bez świadomej zgody to gwałt

Foto: Adobe Stock

Przestępstwa o charakterze seksualnym, zwłaszcza zgwałcenie, należą do najbardziej drastycznych naruszeń praw człowieka. Skuteczne przeciwdziałanie i zwalczanie tej formy dyskryminacji, która w nieproporcjonalnie większym stopniu dotyka kobiety i dziewczęta, warunkowane jest prawidłowym określeniem ustawowych znamion tego typu przestępstw – wynika z rekomendacji rzecznika praw obywatelskich dotyczącej nowelizacji kodeksu karnego, przedstawionej prezesowi Rady Ministrów.

Przyjęta dotychczas w polskim ustawodawstwie definicja zgwałcenia jest wyrazem teorii wolności seksualnej, która uwypukla konieczność wyrażenia sprzeciwu wobec niechcianych zachowań seksualnych („No means no approach"). Współczesne standardy ochrony praw oparte są natomiast na teorii autonomii seksualnej („Only yes means yes approach"), która kładzie nacisk na świadomą zgodę, wolną od przymusu, strachu i dezorientacji.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Lewicowy sen o krótszej pracy - czy rynek to wytrzyma
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Przepisy Apteka dla Aptekarza – estońskie nauki dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Reforma SN, czyli budowa na spalonej ziemi
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne