Aktualizacja: 17.03.2020 02:00 Publikacja: 17.03.2020 02:00
Foto: AdobeStock
Nie przyjeżdżajcie do nas. Nie możemy wam dać więcej pieniędzy ani zapewnić mieszkania – brzmiała treść ulotki. – Szwecja jest przepełniona. Przykro, że mamy taką wiadomość. Podpisano: Szwedzki naród. Szwedzcy Demokraci.
Ulotki na granicy turecko-greckiej rozdawał lider nacjonalistycznej partii Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson. Podobne przesłanie przekazywał migrantom na greckiej wyspie Lesbos w 2015 r., kiedy to Szwecja przyjęła do siebie 163 tys. nowych przybyszów. Wówczas jednak jego kampania nie spotkała się z oporem lokalnych władz. Tym razem turecka policja go zatrzymała, by przesłuchać, a następnie eskortować na lotnisko.
Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak postuluje przyznanie praw wyborczych obywatelom od 16 roku życia. Konstytucja tylko częściowo chroni młodych przed taką dość niebezpieczną dla nich, politycznie motywowaną zmianą.
Premier Donald Tusk zapowiedział ustanowienie „demokracji walczącej”. Po raz pierwszy pojęcie to („streitbare Demokratie”) zagościło w naszej przestrzeni publicznej w debacie polityczno-prawnej już dziesięć lat temu. W jakim kontekście – zaraz wyjaśnię, bo kontekst ważny.
W demokracji pójście na skróty może być chwilowo skuteczne, ale nietrwałe. Donald Tusk nie powinien ulegać pokusom. Bo czy PiS za jakiś czas podobnymi metodami, mając za sobą uzasadnienie precedensu, nie będzie chciał przywracać praworządności na swoją modłę?
Znamy plany Adama Bodnara i Donalda Tuska w sprawie tzw. neosędziów. Sędziowie będą korzyć się przed opinią publiczną, a władza ustawodawcza zdegraduje konkretnych, znanych z imienia i nazwiska przedstawicieli władzy sądowniczej. I to wszystko w Europie i w imię „przywracania praworządności”.
Sytuacja wokół Sądu Najwyższego pokazuje, że do stabilizacji naszego wymiaru sprawiedliwości jest bardzo daleko. A konflikt eskaluje na nowe obszary.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Vantage Rent – jeden z liderów najmu instytucjonalnego w Polsce, spółka z Grupy TAG Immobilien – jako pierwsza firma PRS wprowadza do oferty nowych mieszkań systemy Smart Home. Opcja ta jest dostępna obecnie w nowej lokalizacji we Wrocławiu i będzie standardowo wdrażana w każdym nowym budynku wchodzącym do portfela firmy. W ofercie mieszkań do wynajęcia z systemem Smart Home pojawiła się pierwsza pula z 415 mieszkań we Wrocławiu, przy ul. Braniborskiej 58.
7-go września zakończył się jeden z największych projektów letnich organizowanych w Warszawie: LOT Kino Letnie: W stronę zachodzącego Słońca. Kinoteka PKiN we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa i Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie organizowała przez całe lato pokazy plenerowe największych hitów filmowych. Na widzów poza specjalnie przygotowanym repertuarem kina letniego, czekały również niesamowite atrakcje od partnerów projektu.
Dyrektor finansowy musi uważnie obserwować otoczenie i innych, uczyć się, rozmawiać z ludźmi pełniącymi podobne role i czerpać z ich doświadczeń by dostarczać odpowiednią wartość biznesowi – mówi Marcin Makusak, partner PwC.
IWP od lat konsekwentnie promuje dobre polskie wzornictwo, wspierając tym samym prężny rozwój branży projektowej w kraju i za granicą. Jedną z jego najważniejszych inicjatyw jest Konkurs Dobry Wzór.
Na naszych oczach zaczyna spełniać się jedna z wizji mistrzów science fiction: ludzie mają szansę samemu produkować energię na własne potrzeby. Ale nic za darmo.
Wczoraj, w poniedziałkowy wieczór, odbyła się uroczysta premiera komediowo-muzycznego show - „Razem czy osobno?”. W nowo otwartym, kulturalno-kulinarnym miejscu na mapie Warszawy - Foksal 11 Jedzenie i Sztuka, na scenie wystąpiły: Anna Czartoryska-Niemczycka, Kaja Paschalska i Dominika Kryszczyńska oraz pianista Mateusz Dębski. Aktorki rozbawiały widzów do łez w rozśpiewanym i roztańczonym spektaklu o miłości, związkach i kobiecych dylematach.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to nie tylko doskonała okazja do zapoznania się z nowościami sprzętowymi. To także sposobność, by poznać plany firm na przyszłość.
SHEIN – międzynarodowy sklep z modą oraz produktami lifestyle’owymi – poszukuje w Polsce talentów z obszarów technologii do swojego niedawno uruchomionego Europejskiego Centrum Technologicznego SHEIN (SETC).
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
Holenderski rząd ogłosił w piątek, że zamierza wdrożyć środki, które mają ograniczyć napływ imigrantów do kraju w najbliższych miesiącach.
Choć gala MTV VMA rozpoczęła się od występu Eminema, a w trakcie ceremonii swoje legendarne utwory wykonał też Lenny Kravitz, ten wieczór należał do kobiet. Triumfowała nie tylko Taylor Swift. Jakie jeszcze wokalistki sięgnęły po wymarzonego „Moonmana”?
Wiele dotychczasowych badań potwierdziło negatywny wpływ mediów społecznościowych na psychikę dzieci i młodzieży. Dotyczy on zwłaszcza takich kluczowych dla młodych ludzi aspektów jak pewność siebie i samoakceptacja. Rząd Australii postanowił zająć się tym tematem – i zapowiedział wprowadzenie zakazu korzystania z social mediów przez dzieci.
Takiego rozwoju sprawy chyba nikt się nie spodziewał. Gdy zapowiadano, że HiT zniknie ze szkół, spodziewano się nowej podstawy programowej opartej prawach i obowiązkach obywatelskich.
Za dwa dni we francuskich pociągach zaczną obowiązywać mandaty za nieprzestrzeganie nowych, wprowadzonych w lutym przepisów dotyczących przewozu bagażu.
"Z ogromnym smutkiem informujemy, iż odszedł od nas prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz" - poinformowała rodzina i Centrum Terapii Lew-Starowicz w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych.
Kiedy przyjechał do Londynu z wizytą minister Radosław Sikorski, byłem dyrektorem Museum of London. Wydałem kolację na 250 osób. Każda płaciła datek na muzeum - mówi Jack Lohman, specjalista w zarządzaniu instytucjami muzealnymi.
Najważniejsze europejskie rozgrywki w piłce klubowej zmieniają formułę i będą bliższe wymyślonej przez bogaczy Superlidze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, choć organizatorzy sami się do tego nie przyznają.
Klasa średnia już w samej swojej nazwie zawiera przeciętność. A jednak niemal każdemu z jej członków wydaje się, że jest wyjątkowy.
W dzieciństwie zamiast bajek czytałam w kółko „Mity greckie”, dlatego fascynuje mnie serial „Kaos”.
Pomysł pozbycia się prezydenta Finlandii nie był nowy. Już w marcu 1947 roku radziecki przedstawiciel dyplomatyczny A.N. Abramow zastanawiał się nad szansą na jego usunięcie.
Nigdy nie powinniśmy z góry zakładać, że sztuczna inteligencja będzie trafniej oceniała ryzyko niż ludzie.
Nie dajcie się nabrać: duński „Eternal” to kameralny dramat, żadne tam science fiction.
„W mroku wieży” to gra książkowa, w której każdy może zostać złodziejem.
Małżeństwo Michała i Elżbiety Skotnickich, potomka starego szlacheckiego rodu z córką mieszczanina, opierało się ówczesnym konwenansom. Można się domyślać, że ich wieloletnia podróż do Włoch była wyrazem chęci symbolicznej legitymizacji związku. Przyniosła także doniosłe skutki artystyczne - mówi prof. Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
„Beetlejuice Beetlejuice” to najlepszy film Tima Burtona od czasu „Gnijącej panny młodej”, czyli od 19 lat.
Trzeba naprawdę złej woli, by się upierać, że tradycji, ojczyzny czy patriotyzmu nie da się pogodzić z postępem lub nowoczesnością.
Kilkusetletnia tradycja, często związana także z przelewaniem krwi za ojczyznę, powinna być motorem napędowym współczesnych działań: pielęgnowania historii i przekazywania wartości - mówi Michał Skotnicki, spadkobierca jednej z najstarszych polskich rodzin ziemiańskich.
Drugi tom nowego cyklu powieściowego Karla Ove Knausgårda można czytać jako kontynuację „Gwiazdy porannej” albo też jako osobną książkę. W obu przypadkach lektura sprawia dużo satysfakcji.
„Bestia” bezskutecznie próbuje uzasadnić swój 2,5-godzinny metraż.
Dojrzewanie jest procesem ocalania możliwie jak największej ilości dziecięcej wiedzy przed atakami gorszycieli i deprawatorów. Akwizytorów „życiowego realizmu”, płatnych zdrajców na usługach Wielkiej Szarzyzny i sektora bankowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas