Język prawny jest niedoskonały, a rzeczywistość zawsze bogatsza od przewidywań. Zrozumiałe jest więc, że uczestnicy obrotu prawnego próbują lansować taką interpretację przepisów, która odpowiada ich interesom. Zabiegom tym nie zawsze towarzyszy refleksja nad funkcjonowaniem systemu prawnego jako całości. Tu ujawnia się rola sądownictwa. Jeżeli bowiem ktoś powinien dbać o pewność prawa i jego systemową spójność, to właśnie sądownictwo. Pierwszy okres stosowania każdej nowej regulacji prawnej jest w tej mierze kluczowy. Przegapienie momentu, kiedy można jeszcze wpłynąć na kształt „prawa w działaniu", skutkuje niekiedy kręceniem bicza na siebie samego. W moim odczuciu sytuacja taka dotyczy niektórych regulacji nowego prawa hipotecznego.
Wprowadzając możliwość rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym, ustawodawca wyraźnie określił, iż dokonywane być może tylko w granicach, które wyznacza suma i waluta hipoteki dotychczas miejsce to zajmującej. Wskazywana w literaturze możliwość rozporządzenia ponad granice opróżnionego miejsca – w razie zgody wierzycieli z równym lub niższym pierwszeństwem lub w razie ich braku – nie godzi w funkcje ksiąg wieczystych, jako że wymaga konstytutywnych wpisów, które jednoznacznie wskazują na skutki zaistniałych zdarzeń.
Dla zabezpieczenia interesów tych wierzycieli, którzy czasowo nie mogą liczyć na zajęcie pożądanego miejsca hipotecznego, wprowadzono możliwość ujawnienia roszczenia o przeniesienie hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne (art. 1019 u.k.w.h.). Ustawodawca nie określa materialnoprawnej podstawy takiego roszczenia. Wskazuje jedynie, że ujawnienie roszczenia w księdze wieczystej powoduje, iż hipoteka uzyskuje przyrzeczone miejsce z chwilą, gdy stało się wolne. Oznacza to uzyskanie przez hipotekę przyrzeczonego miejsca ex lege, gdy tylko hipoteka z miejsca przyrzeczonego wygaśnie. Wpis ujawniający przeniesienie ma znaczenie li tylko deklaratywne i w zasadzie nie musi nigdy nastąpić. Aktywność uczestników obrotu może się ograniczyć do wpisu roszczenia.
Pozostają wyjaśnienia
Do sądów wieczystoksięgowych wpływają wnioski o ujawnienie wspomnianych roszczeń. Niekiedy wnioskodawcy domagają się wpisu roszczenia dotyczącego hipoteki, której suma jest wyższa niż suma hipoteki zajmującej przyrzeczone miejsce. Przykładowo, domagają się wpisu roszczenia, że hipoteka na 200 tysięcy złotych ujawniona pod numerem piątym zajmie opróżnione miejsce po hipotece na 100 tysięcy złotych, ujawnionej pod numerem pierwszym. Wnioski takie już na pierwszy rzut oka nie współgrają z koncepcją rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym. Mimo to niektóre sądy wieczystoksięgowe wpisują tego typu roszczenia. W jaki sposób ma dojść do uzyskania przyrzeczonego miejsca? Jak jurydycznie wyjaśnić zmianę stanu prawnego nieruchomości?
Wyjaśnienia bywają różne. Wedle pierwszego z chwilą wygaśnięcia hipoteki o sumie 100 tysięcy złotych dochodzi do podziału hipoteki opatrzonej roszczeniem na dwie hipoteki po 100 tysięcy złotych, z których jedna zajmuje opróżnione miejsce hipoteczne, kolejna zaś pozostaje na miejscu dotychczasowym. Wedle drugiego wyjaśnienia hipoteka o sumie 200 tysięcy złotych nie ulega podziałowi, jednak uzyskuje zróżnicowane pierwszeństwo.