Za kilka dni – 25 października 2013 r. – upływa termin implementacji dyrektywy 2011/24 w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Nie ulega wątpliwości, że nie zostanie to zrobione na czas. Znamy już jednak projekt ustawy implementującej tę dyrektywę – przekazano go do konsultacji społecznych 7 października 2013 r. Możemy więc ocenić, w którą stronę zmierza polski ustawodawca i w jakim stopniu realizuje cele wyznaczone w dyrektywie.
Sens przepisów
Dyrektywa kodyfikuje dotychczasowe orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości powstałe na podstawie kluczowej w UE zasady swobody przepływu usług. Umożliwia ona pacjentowi korzystanie z usług zdrowotnych w innym niż państwo ubezpieczenia kraju UE i uzyskanie od płatnika krajowego zwrotu kosztu takiego świadczenia, do poziomu, który zapłaciłby płatnik, gdyby pacjent został w kraju. W tym reżimie pacjent nie musi uzyskać uprzedniej zgody płatnika na świadczenia ambulatoryjne. Wymóg zgody może być natomiast wprowadzony w odniesieniu do, ogólnie rzecz ujmując, świadczeń szpitalnych. Prawo europejskie wskazuje jednak, w jakich sytuacjach płatnik nie może zgody (i zwrotu) odmówić – chodzi o sytuacje, gdy względy medyczne przemawiają za leczeniem za granicą.
NFZ nie powie przed wyjazdem na leczenie, na jaki zwrot wydatków może liczyć pacjent
Co istotne, system oparty na orzecznictwie TS, a skodyfikowany w dyrektywie, nie jest jedynym systemem umożliwiającym zwrot kosztów opieki zdrowotnej uzyskanej za granicą. Obok niego, niezależnie, istnieje tzw. system koordynacji, oparty na europejskim rozporządzeniu 883/2004. Systemy te będą obok siebie nadal współistnieć, a pacjenci będą mieć wybór, w ramach którego z nich realizować swoje prawo do zwrotu kosztów.
Co z wdrożeniem
Na początku 2013 r. rząd opublikował założenia do ustawy implementującej dyrektywę, a na początku października 2013 r. do konsultacji społecznych przekazany został projekt konkretnych przepisów. Jasne było, że rząd, który próbował zresztą blokować dyrektywę już na etapie prac w UE, skorzysta w pełni z możliwości ograniczenia zwrotu kosztów dostępu do świadczeń transgranicznych, jakie przewiduje dyrektywa. Na świadczenia podlegające wymogom planowania, gdy związane są one bądź z pobytem danego pacjenta w szpitalu przez co najmniej jedną noc, bądź gdy występuje konieczność użycia wysoce specjalistycznej i kosztownej infrastruktury medycznej potrzebna będzie zgoda NFZ. Zostanie opublikowany wykaz konkretnych świadczeń wymagających zgody.