Wczoraj Joaquin Almunía, komisarz ds. konkurencji, ogłosił decyzję Komisji Europejskiej o nałożeniu rekordowych kar na sześć międzynarodowych instytucji finansowych w związku z manipulowaniem wskaźnikami międzybankowych stóp kredytowych: LIBOR dla jena, jego japońskiego odpowiednika TIBOR oraz EURIBOR.
Rekordowe kary
Kary nałożone w dwóch oddzielnych sprawach łącznie wyniosły ponad 1,71 mld euro. Najwyższą (725 mln euro) otrzymał Deutsche Bank, który uczestniczył zarówno w porozumieniach dotyczących EURIBOR, jak i LIBOR/TIBOR. Komisja ukarała także cztery inne międzynarodowe banki inwestycyjne: Société Générale (prawie 446 mln euro), Royal Bank of Scotland (ponad 391 mln euro), JPMorgan Chase oraz Citibank (odpowiednio około 80 mln oraz 70 mln euro). Komisja nałożyła także karę w wysokości 247 tys. euro na firmę brokerską RP Martin za udzielanie pomocy bankom oskarżonym o udział w zakazanym porozumieniu. Barclays i UBS zostały uznane także za winne uczestniczenia w nielegalnych porozumieniach. Komisja jednakże odstąpiła całkowicie od wymierzenia im kar, ponieważ jako pierwsze doniosły Komisji o nielegalnych praktykach. Kary w sprawach manipulacji EURIBOR oraz LIBOR są najwyższymi w historii nałożonymi przez KE w sprawach kartelowych. Dotychczas najwyższa wyniosła ok. 1,47 mld euro.
Co ciekawe, w sprawach LIBOR i EURIBOR Komisja zawarła ugodę z ukaranymi bankami. Te w zamian za obniżenie kary zdecydowały się uznać swoją odpowiedzialność za zarzucane im naruszenia unijnego prawa konkurencji. Ugody w sprawach kartelowych są coraz częstsze. Komisarz Almunía niedawno stwierdził, że w przyszłości Komisja będzie zawierała ugody nawet w połowie spraw kartelowych.
Kilka instytucji finansowych, które początkowo uczestniczyły w negocjacjach z Komisją, nie zdecydowało się jednak na ugodę. Oświadczenie Komisji wskazuje, że w stosunku do JP Morgan, HSBC oraz Crédit Agricole Komisja nadal prowadzi postępowanie w związku z podejrzeniem, że uczestniczyły w porozumieniu dotyczącym manipulacji EURIBOR. Crédit Agricole oraz JP Morgan publicznie stwierdziły, że nie uznają swojej odpowiedzialności w tej sprawie. Postępowanie toczy się także przeciwko firmie brokerskiej ICAP w odniesieniu do jej udziału w porozumieniach dotyczących manipulacji wskaźnikami LIBOR i EURIBOR. Można oczekiwać, że KE przedstawi im oficjalne zarzuty w przyszłym roku.
Nie są to zresztą jedyne sprawy przeciwko bankom, w których należy oczekiwać wiadomości z Brukseli. Komisja w tym roku rozpoczęła nowe postępowanie dotyczące manipulacji na rynku walut (FOREX) oraz w odniesieniu do wskaźnika LIBOR dla franka szwajcarskiego.