Aktualizacja: 17.09.2020 06:19 Publikacja: 16.09.2020 18:17
Michał Romanowski
Foto: tv.rp.pl
Zgaduj-zgadula to zwrot stosowany w zabawach dziecięcych zachęcający do rozwiązania zagadki. W Wikipedii można przeczytać, że zagadka to „zadanie polegające na znalezieniu odpowiedzi na postawione pytanie w oparciu o wiedzę, logiczne wnioskowanie, intuicję lub abstrakcyjne myślenie". Zagadki wykorzystuje się w nauczaniu małych dzieci, bo uczą logicznego myślenia, kreatywności i wyobraźni. Któż z nas nie rozwiązywał zagadek?
Zagadki są popularne w spółce Ekstraklasa SA. Nie są to zagadki dla przedszkolaków, ale dla akcjonariuszy spółki Ekstraklasa SA. Akcjonariuszami Ekstraklasa SA są kluby piłki nożnej występujące w Ekstraklasie. Akcjonariuszy Ekstraklasy SA nie sposób zakwalifikować jako przedszkolaków. Przeczytałem niedawno, że zarząd Ekstraklasy SA zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy niezgodnie ze statutem, ale zgodnie z k.s.h. Ponoć radca prawny Ekstraklasa SA (a w świetle prawa zarząd tej spółki) wygłosił opinię, iż tym razem zarząd spółki postanowił wybrać zasady określone w k.s.h., mimo odmiennej regulacji w statucie spółki. Następnym razem zarząd może wybrać rozwiązanie ze statutu, ale jeszcze następnym z k.s.h. Być może kolejnym razem zarząd zastosuje rozwiązanie hybrydowe (hybryda dzisiaj kojarzy się z motoryzacją), czyli troszkę benzyny, a troszkę prądu. Jak odgadnąć co przeważy? Jaką zastosować wiedzę, logikę wnioskowania, jak bardzo należy myśleć abstrakcyjnie czy intuicyjnie, aby rozwiązać tę zagadkę. Przedszkolakom bym jej nie zadawał, bo jej walor edukacyjny jest niski. A może jest to zagadka absurdalna jak z „Alicji w krainie Czarów" Lewisa Carrolla? Na pytanie Kapelusznika „Dlaczego kruk jest podobny do biureczka?«, Alicja mówi »Wydaje mi się, że potrafię na to odpowiedzieć«. Na co Marcowy Zając pyta się: »Czy chcesz powiedzieć, że myślisz, że będziesz umiała znaleźć na to odpowiedź?«. Alicja odpowiada »Oczywiście«. Kapelusznik pyta zniecierpliwiony »Czy rozwiązałaś już zagadkę?«. »Nie, poddaję się – odparła Alicja. – Jak brzmi odpowiedź?« – »Nie mam o niej żadnego wyobrażenia« – powiedział Kapelusznik. »Ani ja« – powiedział Marcowy Zając.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wysoce ryzykowne jest zamieszczenie Polsatu i TVN w wykazie firm strategicznych Polski na podstawie rozporządzenia z uwagi na wtórną w tym stanie faktycznym działalność telekomunikacyjną, a nie podstawową – medialną (audiowizualną).
Jeśli rząd weźmie Polsat i TVN pod prawną ochronę, próby ich wrogiego przejęcia byłyby znacznie utrudnione. I to mimo wątpliwości prawnych wokół tego, czy telewizję można tak chronić.
Firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się od firmy innego podmiotu. Naruszenie prawa do firmy osoby trzeciej wiąże się z poważnymi konsekwencjami, zarówno dla sprawcy, jak i dla poszkodowanego, który może dochodzić swoich praw na różnych płaszczyznach.
Członkowie zarządów spółek pełnią odpowiedzialną funkcję w strukturze spółki. W swojej działalności są zobowiązani do dochowania szczególnego stopnia staranności, wynikającego z zawodowego charakteru ich działalności oraz lojalnego działania wobec spółki. Brak przezorności w wykonywaniu funkcji może prowadzić do ich odpowiedzialności wobec spółki.
Programy motywacyjne (opcyjnie) w startupach stanowią świetne narzędzie dla zatrzymania kluczowych pracowników (i nie tylko) w spółce. Są one jednak także potencjalnym źródłem wielu problemów, jakie wyniknąć mogą z nabycia przez beneficjentów udziałów (akcji) w spółce.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas