Michał Romanowski

Rządy prawa to rządy wartości, a nie rządy większości - Michał Romanowski i Katarzyna Zarzycka o relatywizowaniu zła

Zacieranie różnicy między dobrem a złem zawsze prowadzi do tego, że zło rozmywa się, relatywizuje.

KNF jednak mrożącą krew Tiarą Przydziału

„Zawsze nazywaj rzeczy po imieniu. Strach przed imieniem wzmaga strach przed samą rzeczą.”

Michał Romanowski: Śpieszmy się walczyć o wolność

Obyś żył w ciekawych czasach to przysłowie będące pełnym trwogi przekleństwem odnoszącym się do współczesności. Nie ma dowodu, że było to starożytne chińskie przysłowie. Z Chinami ma tyle wspólnego, że ponoć użyła go w roku 1936 brytyjska służba dyplomatyczna w Chinach. Żyjemy w Polsce od 2015 r. w ciekawych czasach. Czasy te stają się coraz … ciekawsze.

Michał Romanowski: Śpieszmy się kochać Wolne Uniwersytety

Wolny Uniwersytet jest równie ważny jak wolne wybory, wolne sądy, wolne media. Bez wolnego Uniwersytetu nie ma wolności. Pozostaje nihilizm.

Michał Romanowski: Stosowanie prawa może być bezprawne – kilka refleksji po zatrzymaniu mec. Romana Giertycha

Przedstawianie zarzutów osobie, która jest w stanie wyłączającym świadome zrozumienie co się do niej mówi wzbudza przerażenie i powinno skłaniać do refleksji. To nie jest kwestia takich czy innych sympatii politycznych, ale praw fundamentalnych.

Michał Romanowski: Raz statut, a raz kodeks spółek handlowych – zagadka w Ekstraklasie SA

Wspólnicy, pisząc statut, sami związują się jego postanowieniami, które są odmienne od Kodeksu – w tym ujęciu ten pierwszy dokument jest jak umowa, której trzeba przestrzegać.

Michał Romanowski, Katarzyna Zarzycka: Raper Żabson – Młody Boss w walce o wolność

Rozsądny obywatel może przyjąć, że skoro nie karze się organizatora koncertu transmitowanego przez TVP, to tym bardziej wolno spontanicznie rapować w formie parking performance. Epidemia nie uzasadnia eliminacji ochrony wolności i praw. Reguły powinny być transparentne i egzekwowane równo wobec wszystkich.