Jednym z istotnych zagadnień jest znaczenie prawne czynności dokonywanych w związku z realizacją zobowiązania. Szczególną uwagę zwraca w tym zakresie wyrok Sądu Najwyższego z 24 maja 2012 r. (II CSK 546/11), w sprawie charakteru prawnego czynności spłaty przez upadłego części zobowiązania pieniężnego powstałego przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.
Zgodnie z treścią art. 128 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: PUN), czynności prawne odpłatne dokonane przez upadłego w stosunku do osób bliskich w okresie sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku o upadłość są bezskuteczne wobec masy upadłości. W przypadku osób prawnych i spółek bezskuteczność dotyczy też spółek powiązanych, ich wspólników, reprezentantów i małżonków tych osób. Sąd stwierdził, że czynnością prawną odpłatną w tym rozumieniu jest także spłata pożyczki w wykonaniu wcześniejszego zobowiązania, gdyż jej celem jest zwolnienie się ze zobowiązania.
Kontrowersyjny wyrok
Wykładnia przepisu dokonana przez SN bez uwzględnienia specyfiki obrotu gospodarczego może doprowadzić do niepożądanych skutków. Art. 128 PUN był już przedmiotem krytyki doktryny jako przepis, który „z automatu" uznaje bezskuteczność czynności prawnych zawartych pomiędzy podmiotami i w terminach w nim wskazanych. Nie ma tu możliwości – jak w „skardze pauliańskiej" – wykazania braku pokrzywdzenia wierzycieli czy świadomości takiego działania.
Przy tak rygorystycznym ujęciu zasadnicze znaczenie ma pojęcie czynności prawnej. Zgodnie z definicją Z. Radwańskiego „czynność prawna jest to skonstruowana przez system prawny czynność konwencjonalna podmiotu prawa cywilnego, której treść określa – co najmniej w podstawowym zakresie – konsekwencje prawne tego zdarzenia prawnego (...) Jedynym koniecznym elementem każdej czynności prawnej (...) jest oświadczenie woli".
Rozumienie tego pojęcia budzi jednak w judykaturze kontrowersje. I tak np. w wyroku z 22 czerwca 2006 r., (V CSK 76/06) SN stwierdził, iż spełnienie świadczenia pieniężnego jest czynnością prawną, ponieważ do jej elementów należy zgodna wola obu stron co do spełnienia zobowiązania i co do przyjęcia zapłaty skutkującej jego wygaśnięciem.