Zakaz ten dotyczy także uczestniczenia w zakładach wzajemnych, które są urządzane przez podmioty zarejestrowane w innych krajach UE i posiadające tam odpowiednią licencję (zezwolenie). Zgodność wskazanego zakazu z prawem UE, a przede wszystkim z traktatową zasadą swobody świadczenia usług na terenie UE, jest podawana w wątpliwość. Ocena, czy rzeczywiście zapisy u.g.h. oraz k.k.s w tych kwestiach są zgodne z prawem UE, wykracza poza zakres niniejszego artykułu. Jak jednak pokazują doświadczenia innych krajów UE, jedynie kwestią czasu wydaje się zaskarżenie wskazanych przepisów przed Trybunał Sprawiedliwości UE w zakresie ich niezgodności z zasadą swobodnego świadczenia usług na terenie UE.
Nie wszystko zabronione
Zakłady niekwalifikowane są to zakłady, których urządzanie nie wymaga zezwolenia właściwego organu państwowego, które nie są zakazane i są rzetelne. Są to więc wszystkie pozostałe rodzaje zakładów, które nie kwalifikują się do dwóch wcześniej opisanych grup.
Do kategorii zakładów niekwalifikowanych należą więc przede wszystkim zakłady, które nie są zakładami wzajemnymi w rozumieniu u.g.h. Ich urządzanie i uczestniczenie w nich (również przez internet) jest dozwolone.
W praktyce oznacza to, iż istnieje bardzo szeroka grupa zakładów, w których można legalnie uczestniczyć, w tym także przez internet. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż definicja zakładu wzajemnego zawarta w u.g.h. jest relatywnie wąska i zawęża się do jedynie dwóch typów zakładów: totalizatorów oraz zakładów bukmacherskich.
Przykładami zakładów, w których można legalnie uczestniczyć, są chociażby zwykłe zakłady towarzyskie, zakłady zawierane przez internetowe giełdy zakładów czy coraz popularniejsze tak zwane zakłady społecznościowe (ang. social betting), w tym zakłady zawierane za pomocą różnego typu aplikacji mobilnych.
Na terenie RP (także przez internet) zakłady wzajemne można zawierać, korzystając jedynie z usług czterech podmiotów, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Korzystanie z usług innych podmiotów, w tym także tych zarejestrowanych w innych krajach UE i legalnie tam działających, jest zabronione i do tego karane na podstawie odpowiednich przepisów k.k.s.