Przepisy w tym względzie są jednoznaczne. Zakazują podległości służbowej między małżonkami oraz osobami pozostającymi z sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia lub powinowactwa pierwszego stopnia, a także w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Dziadek nie może więc być przełożonym wnuczki, brat siostry, a teściowa zięcia. A jeśli już taka relacja się pojawi, to trzeba o tym zawiadomić przełożonych. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara dyscyplinarna, a nawet zwolnienie z posady.
Z ustawy o służbie cywilnej i z ustawy o pracownikach samorządowych wynika, że ograniczenia powyższe dotyczą tylko relacji rodzinnych. Nie stosuje się ich do osób żyjących w konkubinacie. Tymczasem takich związków jest coraz więcej, a więzi łączące konkubentów mogą tak samo wpływać na relacje w pracy jak związki rodzinne.
Zauważył to ustawodawca i w obowiązującej od 1 kwietnia noweli ustawy o Służbie Celnej wprowadził takie ograniczenie. Osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe nie mogą już pełnić służby albo być zatrudnione w jednostkach organizacyjnych, jeżeli powstałby między nimi stosunek podległości. Ma to służyć zachowaniu bezstronności i obiektywizmu w służbie publicznej. Czas na zmiany w kolejnych ustawach.
Więcej na ten temat w dzisiejszym dodatku „Administracja" zapraszam Państwa do lektury.