Refakturowanie: czy to koniec nieustających korekt

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejm ma się zająć m.in. projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Dla księgowych jest to projekt bardzo ważny, bo dający szansę na likwidację udręki wstecznego rozliczania korekt.

Publikacja: 10.06.2015 03:00

Agnieszka Łukasiewicz

Agnieszka Łukasiewicz

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Z projektu wynika, że jeśli korekta – tak po stronie przychodów, jak i kosztów – nie będzie spowodowana błędem lub pomyłką, to zmniejszenie lub zwiększenie przychodów czy kosztów będzie ujmowane w okresie wystawienia faktury korygującej. Nawet jeśli taki zapis nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z korektami, to zdecydowanie ograniczy przypadki, kiedy jedna faktura korygująca pociągała za sobą konieczność poprawienia deklaracji z zamkniętego już roku, poprzez ponowne przeliczenie zobowiązania podatkowego po zmianę remanentu, który ma przecież odzwierciedlać stan zapasów na dzień jego sporządzenia. Uporanie się z formalnościami wynikającymi z jednej korekty było często niewspółmierne do jej wartości. Oby rozsądek wziął górę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama