Czy rzeczoznawca majątkowy może sporządzić pisemną opinię o wartości nieruchomości w innej formie niż operat szacunkowy? Odpowiedź wydaje się twierdząca, na co wskazuje wyraźnie treść art. 174 ust. 3a ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej u.g.n.). Rzeczoznawca majątkowy może sporządzać opinie określające wartość nieruchomości, niestanowiące przy tym operatu szacunkowego, o ile mieszczą się one w katalogu określonym w art. 174 ust. 3a u.g.n. Opinie takie, rozumiane jako opracowania i ekspertyzy, mogą w sposób pośredni lub bezpośredni określać wartość nieruchomości. Nie można nazwać ich „operatem szacunkowym", o ile nie spełniają przewidzianych w przepisach lub standardach warunków formalnych dla takiego operatu. O fakcie zakwalifikowania danej opinii określającej wartość nieruchomości jako operatu szacunkowego nie decyduje tytuł dokumentu, lecz jego treść.
Niestandardowe kryteria
Na podstawie art. 174 ust. 3a pkt 6 u.g.n. rzeczoznawca majątkowy może sporządzić opinię (opracowanie, ekspertyzę) określającą wartość nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora. W literaturze podkreśla się, że przepis ten pozwala rzeczoznawcom majątkowym na ocenę efektywności inwestowania w nieruchomość z punktu widzenia potrzeb i preferencji konkretnego inwestora, dla którego wszak nie zawsze wartość nieruchomości przesądza o potrzebie inwestowania i który nie zawsze ma na względzie maksymalizację zysku.
Wykonując prace dla inwestora, rzeczoznawca majątkowy może odejść od kanonu obowiązującego przy określaniu wartości nieruchomości w zwykłych przypadkach i zastosować inne, niestandardowe kryteria określenia wartości nieruchomości (zgodne z wartościami wyznawanymi przez tego inwestora). Możliwe jest określenie wartości nieruchomości na potrzeby indywidualnego inwestora, co pozwala rzeczoznawcom majątkowym przygotowywać ekspertyzy dotyczące wartości konkretnej nieruchomości, niebędące jednak operatem szacunkowym.
Ekspertyza taka nie musi zatem być przygotowana zgodnie z zasadami przewidzianymi dla operatów, za to może uwzględniać szczególne potrzeby zgłoszone przez inwestora. Ekspertyzy te, w przeciwieństwie do tych, o których mowa w art. 174 ust. 3a pkt 2 u.g.n., nie muszą dotyczyć obiektywnie optymalnego sposobu wykorzystania nieruchomości, lecz takiego, jaki zmierza do zaspokojenia zgłoszonych potrzeb inwestora.
Jak widać, w kontekście art. 174 ust. 3a pkt. 6 u.g.n. o rodzaju wyceny i sposobie jej oszacowania decyduje indywidualny inwestor, zlecający rzeczoznawcy majątkowemu dokonanie wyceny danej nieruchomości. Opracowania takie najczęściej nie będą miały treści odpowiadającej operatowi szacunkowemu, co oczywiście nie wyklucza zastosowania przez rzeczoznawcę majątkowego sposobów i metod właściwych dla sporządzania operatu.