Korupcja po szwedzku i po fińsku

Finlandia i Szwecja należą do najmniej skorumpowanych państw na świecie. Według Amnesty International Finlandia plasuje się na drugim miejscu, a na trzecim Szwecja. Na trzydziestej zaś pozycji znajduje się Polska razem z Tajwanem.

Aktualizacja: 29.10.2016 11:54 Publikacja: 29.10.2016 11:20

Korupcja po szwedzku i po fińsku

Foto: 123RF

W Sztokholmie długo panowało wyobrażenie, że korupcja to naganne zjawisko, które występuje za granicą, i nie dotyczy mieszkańców tego kraju. Mit miał podłoże w międzynarodowych rankingach, w których Szwecja od lat cieszy się reputacją społeczeństwa wolnego od nadużyć. To samozadowolenie doprowadziło do tego, że czasami nie dostrzegano tu ryzyka korupcji. W raporcie sprzed czterech lat władze administracyjne podlegające Ministerstwu Finansów, Statskontoret , stwierdziły, że w kraju nie przeprowadzano badań nad korupcją, ponieważ „Szwecja postrzegana jest jako autentycznie uczciwy kraj". Ostatnimi jednak laty, tą oazą przykładności wstrząsnęła seria doniesień o nadużyciach stanowisk dla uzyskania własnych korzyści.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia