Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2025 18:34 Publikacja: 08.12.2021 20:59
Foto: Adobe Stock
Pod koniec października na stronach Rządowego Centrum Legislacji, w tzw. wykazie prac legislacyjnych, opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Na mocy planowanych zmian operacyjny czas kontrolerów ruchu lotniczego ma zostać podniesiony z obecnych przeciętnych 30 godzin na tydzień do 36. Zanim to się stanie, warto przyjrzeć się temu pomysłowi.
Dla większości pracowników w Polsce standardem jest praca 40 godzin w tygodniu. Dla kontrolerów ruchu lotniczego jest to 30 godzin w tygodniu. Czas ich pracy reguluje art. 6a ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zgodnie z nim tzw. operacyjny czas pracy kontrolerów ruchu lotniczego, obejmujący pracę na stanowisku operacyjnym, czynności pomocnicze i przygotowawcze do wykonania czynności, przejmowanie i przekazywanie stanowiska operacyjnego oraz prowadzenie i nadzorowanie szkolenia praktycznego (OJT), a także egzaminowanie, nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 30 godzin na tydzień, w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym trzech miesięcy. O ile więc standardem dla etatowych pracowników jest pięciodniowy tydzień pracy, o tyle tydzień kontrolera trwa trzy i trzy czwarte dnia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas